
Bitcoin téměř na ATH. Bitcoin je ale jiný než v roce 2017
Nedávno jsme nalezli zajímavé vlákno na Twitteru. Toto vlákno se pozastavuje nad rozdílem nálady investorů kryptoměn v roce 2017 a v současné době. Z vlákna vyplývá několik zajímavých postřechů a stojí určitě na za zamýšlenou. V současné chvíli je znám pravidelný cyklus u Bitcoinu. Bitcoin roste, přichází prudký růst, který zpravidla dosahuje více než desetinásobku původní vrcholné ceny. Pak přichází prudké zchlazení a tzv. medvědí trh. Většina kryptoměn dosahuje propadu o několik desítek procent, v případě altcoinů může propad činit i 99%. A nejde o věc ojedinělou.
Ovšem bude to takto trvat neustále? Je jasné, že skladba investorů se časem mění. Podívejme se blíže na ono vlákno.
V první části autor ukazuje, že v roce 2017 byl růst hnán krátkodobými spekulacemi obchodníků a obavou o svůj fiat. Přidali bychom k tomu i dění okolo halvingu Bitcoinu, kdy v roce 2017 jich proběhlo několik. Cenu šponovala i obava ze ztráty v případě přijetí Bitcoinu u institucí.
1/ HODL FOMO = Escape Velocity
— Brady Swenson (@CitizenBitcoin) November 13, 2020
The 2017 run was driven by short term retail and trader speculation, a fear of missing out on fiat gainz.
This run will be dominated by fear of missing out on adoption of bitcoin as a reserve asset, by individuals, corporations, and even nations.
V další části autor upozorňuje na jednu skutečnost. Zatímco spekulativní FOMO nemotivuje držitele k dlouhodobější investici, dojde-li k přijetí Bitcoinu jako rezervního aktiva, půjde o dlouhodobé rozhodnutí, které přiměje investora Bitcoin držet déle, než by tak učinil v rámci spekulace. Takže zatímco v roce 2017 jsme viděli spekulativní FOMO, kdy většina investorů, i těch velkých, byla primárně zaměřena na růst ceny a spekulovalo se kde bude vrchol, u investorů, který přijmou Bitcoin jako alternativní aktivum půjde o delší investici.
Proč by tomu tak mělo být? Důvodem je vyšší důvěra v Bitcoin. Tato důvěra by měla růst s každým cyklem, každým rokem, kdy Bitcoin jako aktivum neselhává. S dalším a dalším přijetím kryptoměn bude růst důvěra v některé kryptoměny. A tato důvěra má vyšší hodnotu než spekulace. Náznaky oné důvěry lze vidět už nyní. Paul Tudor Jones řekl, že každým dnem, kdy Bitcoin přežije, vzroste důvěra v něj. Síť Bitcoinu běží 12 let s vysokou dostupností. Málokterá síť - existuje-li vůbec taková - dosahuje podobné stability.
Celá série tweetů uzavírá s tím, že HODL FOMO neskončí. Podle nás to tak ještě být nutně nemusí. Ale jakmile důvěra přeroste určitý práh, poklesy oproti ATH budou menší a menší. Prozatím při poslednich třech cyklech došlo k propadu ceny vždy o více než 80% (rok 2013 82%, 2014-2016 85%, 2018-2020 84%). Další cyklus může být prvním, který oněch 80% nepřekročí, i když se může pohybovat blízko této hranici.
Přesto s dalším přijetím Bitcoinu může být míra volatility nižší a s menším a menším propadem ceny bude také vzrůst ceny dosahovat menších a menších násobků předchozího cyklu.
Altcoiny, poněkud jiná kapitola
Je zapotřebí si ale uvědomit, že Bitcoin má jinou pozici než většina altcoinů. Proto očekáváme, že narozdíl od Bitcoinu altcoiny stále budou velmi volatilní a jejich cena může v cyklech klesat i nadále k -90%. Zároveň růst může být násobně větší, než je u Bitcoinu. Důvod? U altcoinů se i v následujícím cyklu bude jednat spíše o "spekulativní FOMO". HODL FOMO by ale mohlo pomalu začínat u velkých altcoinů jako je Ethereum, XRP či Litecoin. Schválně neuvádíme BNB nebo Polkadot, protože tyto mince zdaleka nedosahují takového přijetí jako Ethereum. V případě XRP je navíc velké riziko v poměrně velkého množství mincí, které jsou ochotni lide z Ripplu posílat na trh.
V případě, že Ethereum přejde bez problémů na ETH 2.0, a tento fork bude fungovat v pořádku, domníváme se, že by Ethereum mohlo být v podobné pozici, jako Bitcoin v roce 2016. Vše rozhodne následující rok. Má-li mít Ethereum budoucnost, musí zvládnout přechod na ETH 2.0 a musí se zásadně zlepšit škálovatelnost a to ne na úkor bezpečnosti.
Aby altcoin mohl dojít do fáze "HODL FOMO" musí si získat důvěru institucí, velký firem a významných osobností. Tyto osoby nebo firmy pak budou vytvářet dojem důvěry i pro zbytek investorů. Aby došlo k takovému přijetí, musí daný altcoin opravdu nabízet něco kvalitního. Rozhodně do této fáze nedojde většina altcoinů. Ale skutečně kvalitní projekty a projekty, které přichází s novými možnostmi blockchainu mají šanci. Tato šance se zvyšuje i dobou, kdy nezklamou. Podobně jako Bitcoin. Proto nelze čekat u nových altcoinů, že hned se dostanou do fáze "HODL FOMO".