Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 10965.37 $
Ethereum 374.42 $
Tether 1 $
XRP 0.25 $
Bitcoin Cash 228.05 $
Binance Coin 26.28 $
Polkadot 4.66 $
Chainlink 9.8 $
Litecoin 47.19 $
Bitcoin SV 154.83 $
Cardano 0.09 $
Crypto.com Coin 0.16 $
EOS 2.68 $
USD Coin 1 $
TRON 0.03 $
OKB 6.19 $
NEO 24.15 $
Tezos 2.23 $
Monero 93.02 $
Stellar 0.08 $
Cosmos 4.71 $
Huobi Token 4.82 $
NEM 0.11 $
VeChain 0.01 $
Wrapped Bitcoin 10964.15 $
yearn.finance 27617.52 $
Dai 1.01 $
Aave 0.58 $
IOTA 0.27 $
UMA 12.8 $
HEX 0 $
Dash 71.2 $
Ethereum Classic 5.14 $
Zcash 58.06 $
Uniswap 5.32 $
TrueUSD 1 $
Ontology 0.72 $
Maker 482.8 $
Compound 144.57 $
DigiByte 0.03 $
Synthetix Network Token 4.2 $
Binance USD 1 $
OmiseGO 2.9 $
HedgeTrade 1.11 $
FTX Token 3.77 $
Dogecoin 0 $
Basic Attention Token 0.24 $
Celsius 0.78 $
Algorand 0.33 $
Kusama 39.07 $

Co je to altcoin?

29.11.2019 19:01 | Autor: Dan Česák

Svět kryptoměn již dlouho není jenom o Bitcoinu. Postupně přibylo spousta jiných kryptoměn a těm všem se říká altcoiny. Asi k těm nejznamnějším patří Ethereum Ripple nebo Litecoin. Ale postupně se prosazují další jako Binance coin (BNB) nebo Cardano. V současnosti je zhruba 2400 kryptoměn a určitě to nejsou všechny. Mezi nejstarší kryptoměny patří Litecoin, Ripple, Dogecoin, Dash nebo NXT.

Jak altcoiny dělíme?

Altcoiny lze dělit více způsoby. Někdo je bude dělit dle tržní kapitalizace, neboli marketcapu, jiný podle zaměření  a ještě jiný podle typu těžby. A to určitě nejsme u konce. My se zaměříme na uvedené tři způsoby dělení altcoinů.

Podle tržní kapitalizace

Co to je tržní kapitalizace, neboli marketcap? Marketcap je znám i ze světa akcií, u kryptoměn to ale není tak jednoduché. Přesto v jednoduchosti - marketcap je počet mincí v oběhu krát jejich cena. Marketcap se může v průběhu času měnit. A to nejen z důvodu změny ceny, ale i počtu mincí v oběhu. Není ojedinělý, že se počet mincí sníží. To nastává např. pokud vývojový tým přistoupí k pálení mincí.

Mezi nejsilnější altcoiny dneška patří Ethereum, Ripple, Litecoin, Binance Coin a další. Pěkne sařazene je najdete na této naší stránce

Podle zaměření altcoinu

Altcoiny vznikají často z určitého důvodu a s jistým zaměřením. Dělíme je pak na

  • smart contract altcoiny - Ethereum, Ethereum Classic, EOS, NEM, Stellar, Waves aj
  • exchange (burzovní) altcoiny - Binance Coin, Kucoin Shares, HT Huobi token atd.
  • privat (s důrazem na anonymitu a soukromí) altcoiny - Monero, Zcash, Horizen, PIVX atd.
  • platební altcoiny - hlavním cílem jsou rychlé transakce. Zde bychom mohli řadit např. GRS, NANO, XRP a patřil by zde i Stellar

Našlo by se i další detailnější dělení. Je zajímavé, že hodně lidí nerozlišuje mezi altcoinama a háže je do stejného pytle. Případně, vše dle nich řeší Bitcoin. Ale pravda to není. Bitcoin nepatří k nejrychlejším platebním měnám. Dokonce je otázkou, zda je to jeho cílem. Osobně vidím Bitcoin spíš jako "digitální zlato" což asi nečtete poprvé. Bitcoin neumí smart kontrakty a Bitcoin není private mince.

Ještě doplním, že je rozdíl mezi mincemi označovanými jako "coins", tedy česky mince, a "tokens", česky by to znělo asi jako žeton nebo poukaz. Jaký je v tom rozdíl? Altcoinové mince mají svůj vlastní blockchain, tokeny využívají blockchain některého z jiných altcoinů. Typickým příkladem tokenů jsou ty, které běží v Ethereum síti. Dnes mezi takové tokeny patří např. BAT, MKR, OMG, NPXS, POWR a stovky dalších.

Podle typu těžby

Zde máme k dnešku asi tři hlavní typy těžby - PoW, PoS a PoF.

PoW byla prvním typem a dále ji dělíme. PoW neboli "důkaz za práci" je doslovný překlad, ale v češtině spís používám výraz "Odměna za práci".Název docela vystihuje o co jde. Tím kdo zde pracuje je zpravidla nějaký počítač, jeho CPU nebo GPU. U větších těžařů (minerů) to mohou být grafické rigy nebo ASIC zařízení. Asic zařízení je speciální zařízení pro těžbu kryptoměn. Často určený pro daný algoritmus. Jde o drahé zařízení, které zpravidla neprovuzují malý těžaři. Nejznámějším výrobcem ASICů je čínský Bitmain.

Mezi PoW mince patří Bitcoin, Ethereum, Monero, Ravencoin, Bitcoin Gold atd.

PoS je v posledních měsících až letech stále oblibenější typ těžby. Hlavně díky tomu, že šetří elektrickou energii a můžete u kryptoměn "těžit" na zařízení typu Raspberry, které spotřebuje pár wattů energie. Proof of Stake - "odměna za důkaz sázky". Často to znamená, že dostáváte odměnu za držení dané mince. Vytvoříte si peněženku, která PoS podporuje. Peněženka musí být permanentně online a zpravidla je na vašem zařízení kompletní kopie blockchainu. V jiných případech to může být tak, že pouze část serverů, počítačů nebo jiných zařízení má kompletní blockchain a těm říkáme nody nebo masternody. Vždy závisí na konkrétní měně a jejím modelu. Ve všech případech ale není nutné mít výkonnou grafickou kartu nebo supervýkonné CPU.

Mezi nejznámější PoS altcoiny patří Neo, Algorand, NAV, PIVX, ZEN nebo Binance Coin.

 

V některém z dalších článků se zaměříme na to, jak si altcoiny koupit a na co si dát pozor, pokud se chystáte investovat do altcoinů.

 

 

 

 

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

V posledních dnech zažívá kryptoměnový trh pořádnou korekci. To má za následek, že řada altcoinů klesla o desítky procent, přičemž nejhůře asi dopadli ty projekty, které zaznamenali nejvyšší růsty díky tzv. „Defi vlně“. Příkladem je např. Projekt YFV, jenž ještě pár dnů zpět dosahoval ceny 90 dolarů.
Ti z vás, kteří nějaký čas se zajímají o dění u kryptoměn ví, že japonští investoř rádi investovali do minci jako XRP nebo MONA. Zvláště MONA byla centrem jejich zájmu, přeci jen šlo o první čistě japonský projekt.
Na počátku roku jsme vzhlíželi hlavně k BTC a jeho halvingu. Tou dobou, až do halvingu, jsem byl s altcoiny víceméně opatrný. Po halvingu přišel očekávaný pokles a následný růst a altcoiny se také vydali nahoru. Ovšem část z nich se chová, jako že se nic neděje. Od kterých altcoinů si slibujeme výraznější růst na podzim tohoto roku? Úvodem chci jen zmínit, že záměrně se nepouštíme do průzkumu menších altcoinů.
Kdo by to čekal, že v létě se dočkáme podobných růstů jako zažíváme nyní. Vechain od počátku tohoto měsíce zvýšil svou cenu o více než 150%, od počátku června pak navýšil cenu o více než 400%!. Cardano od počátku měsíce vůči dolaru vzrostlo o více než 70%, od počátku června pak o cca. 150%. Podobně jsou na tom DOGE, RLC, LINK a třeba i XLM.