Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 9602.12 $
Ethereum 238.63 $
Tether 1 $
XRP 0.2 $
Bitcoin Cash 250.1 $
Bitcoin SV 196.19 $
Litecoin 46.63 $
Binance Coin 17.37 $
EOS 2.68 $
Cardano 0.08 $
Tezos 2.91 $
Chainlink 4.42 $
Stellar 0.08 $
Crypto.com Coin 0.09 $
OKB 5.2 $
Monero 67.61 $
TRON 0.02 $
Huobi Token 4.06 $
NEO 12.32 $
Ethereum Classic 6.91 $
Dash 77.35 $
USD Coin 1 $
IOTA 0.24 $
HedgeTrade 2.22 $
Cosmos 2.84 $
Zcash 51.31 $
Maker 417.33 $
NEM 0.05 $
Ontology 0.59 $
VeChain 0.01 $
HEX 0 $
Basic Attention Token 0.22 $
Dogecoin 0 $
FTX Token 2.96 $
Paxos Standard 1 $
OmiseGO 1.71 $
DigiByte 0.02 $
ThoreNext 10.56 $
0x 0.33 $
Hedera Hashgraph 0.04 $
Algorand 0.24 $
Decred 15.64 $
Zilliqa 0.02 $
Qtum 1.8 $
ThoreCoin 1967.78 $
Binance USD 1 $
Insight Chain 0.47 $
Bitcoin Gold 9.26 $
Enjin Coin 0.2 $
ICON 0.34 $

Co je to altcoin?

29.11.2019 19:01 damian

Svět kryptoměn již dlouho není jenom o Bitcoinu. Postupně přibylo spousta jiných kryptoměn a těm všem se říká altcoiny. Asi k těm nejznamnějším patří Ethereum Ripple nebo Litecoin. Ale postupně se prosazují další jako Binance coin (BNB) nebo Cardano. V současnosti je zhruba 2400 kryptoměn a určitě to nejsou všechny. Mezi nejstarší kryptoměny patří Litecoin, Ripple, Dogecoin, Dash nebo NXT.

Jak altcoiny dělíme?

Altcoiny lze dělit více způsoby. Někdo je bude dělit dle tržní kapitalizace, neboli marketcapu, jiný podle zaměření  a ještě jiný podle typu těžby. A to určitě nejsme u konce. My se zaměříme na uvedené tři způsoby dělení altcoinů.

Podle tržní kapitalizace

Co to je tržní kapitalizace, neboli marketcap? Marketcap je znám i ze světa akcií, u kryptoměn to ale není tak jednoduché. Přesto v jednoduchosti - marketcap je počet mincí v oběhu krát jejich cena. Marketcap se může v průběhu času měnit. A to nejen z důvodu změny ceny, ale i počtu mincí v oběhu. Není ojedinělý, že se počet mincí sníží. To nastává např. pokud vývojový tým přistoupí k pálení mincí.

Mezi nejsilnější altcoiny dneška patří Ethereum, Ripple, Litecoin, Binance Coin a další. Pěkne sařazene je najdete na této naší stránce

Podle zaměření altcoinu

Altcoiny vznikají často z určitého důvodu a s jistým zaměřením. Dělíme je pak na

  • smart contract altcoiny - Ethereum, Ethereum Classic, EOS, NEM, Stellar, Waves aj
  • exchange (burzovní) altcoiny - Binance Coin, Kucoin Shares, HT Huobi token atd.
  • privat (s důrazem na anonymitu a soukromí) altcoiny - Monero, Zcash, Horizen, PIVX atd.
  • platební altcoiny - hlavním cílem jsou rychlé transakce. Zde bychom mohli řadit např. GRS, NANO, XRP a patřil by zde i Stellar

Našlo by se i další detailnější dělení. Je zajímavé, že hodně lidí nerozlišuje mezi altcoinama a háže je do stejného pytle. Případně, vše dle nich řeší Bitcoin. Ale pravda to není. Bitcoin nepatří k nejrychlejším platebním měnám. Dokonce je otázkou, zda je to jeho cílem. Osobně vidím Bitcoin spíš jako "digitální zlato" což asi nečtete poprvé. Bitcoin neumí smart kontrakty a Bitcoin není private mince.

Ještě doplním, že je rozdíl mezi mincemi označovanými jako "coins", tedy česky mince, a "tokens", česky by to znělo asi jako žeton nebo poukaz. Jaký je v tom rozdíl? Altcoinové mince mají svůj vlastní blockchain, tokeny využívají blockchain některého z jiných altcoinů. Typickým příkladem tokenů jsou ty, které běží v Ethereum síti. Dnes mezi takové tokeny patří např. BAT, MKR, OMG, NPXS, POWR a stovky dalších.

Podle typu těžby

Zde máme k dnešku asi tři hlavní typy těžby - PoW, PoS a PoF.

PoW byla prvním typem a dále ji dělíme. PoW neboli "důkaz za práci" je doslovný překlad, ale v češtině spís používám výraz "Odměna za práci".Název docela vystihuje o co jde. Tím kdo zde pracuje je zpravidla nějaký počítač, jeho CPU nebo GPU. U větších těžařů (minerů) to mohou být grafické rigy nebo ASIC zařízení. Asic zařízení je speciální zařízení pro těžbu kryptoměn. Často určený pro daný algoritmus. Jde o drahé zařízení, které zpravidla neprovuzují malý těžaři. Nejznámějším výrobcem ASICů je čínský Bitmain.

Mezi PoW mince patří Bitcoin, Ethereum, Monero, Ravencoin, Bitcoin Gold atd.

PoS je v posledních měsících až letech stále oblibenější typ těžby. Hlavně díky tomu, že šetří elektrickou energii a můžete u kryptoměn "těžit" na zařízení typu Raspberry, které spotřebuje pár wattů energie. Proof of Stake - "odměna za důkaz sázky". Často to znamená, že dostáváte odměnu za držení dané mince. Vytvoříte si peněženku, která PoS podporuje. Peněženka musí být permanentně online a zpravidla je na vašem zařízení kompletní kopie blockchainu. V jiných případech to může být tak, že pouze část serverů, počítačů nebo jiných zařízení má kompletní blockchain a těm říkáme nody nebo masternody. Vždy závisí na konkrétní měně a jejím modelu. Ve všech případech ale není nutné mít výkonnou grafickou kartu nebo supervýkonné CPU.

Mezi nejznámější PoS altcoiny patří Neo, Algorand, NAV, PIVX, ZEN nebo Binance Coin.

 

V některém z dalších článků se zaměříme na to, jak si altcoiny koupit a na co si dát pozor, pokud se chystáte investovat do altcoinů.

 

 

 

 

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Bitcoin dnes společně s celým kryptotrhem mají zeleně laděný den. Bitcoin překonal rezistenci a aktuálně se obchoduje za zhruba 8 700 dolarů. Což jsme ještě předpokládali. Co překvapilo jsou altcoiny. Litecoin, Dash, Bitcoin Cash, ale i např. Ethereum se vyhoupli i o desítky procent výše. Asi nejsilnější růst zaznamenal Bitcoin Cash.
Většina lidí zná slovo Bitcoin. Jde o nejznámější kryptoměnu. Ale ve světě kryptoměn jsou tisíce dalších. Pravdou je, většina z nich nepřežije medvědí cyklus, nebo upadá do zapomnění. V horších případěch někdo sbalí kapitál a investoři počítají ztráty. Je tedy třeba být opatrný. Ovšem je spousta kvalitních projektů, které stojí za pozornost. My se dnes na alty podíváme kapku jinak. Nebudu brát ohled na kvalitu projektu, jejich plány, aktivitu nebo můj názor, jak se cena u dané měny bude vyvíjet dál. Podíváme se čistě na faktická čísla historie.

Podpořte tento web, děkujeme.

Bitcoin: 1c5vkrrTSibnNUeptYgLAbtgxTpEAsgsS
Ethereum: 0xE5C06e0bc72de2422038422e8979e65ec1A9AC6D
Litecoin: LMRhP79gdjw5CZXrTzVEfW2mH6YabwTLLN
Tento portál nemá za cíl poskytovat rady, jak máte investovat. Kryptoměny jsou velmi rizikové aktivum. Neposkytujeme žádné záruky. Uvedené predikce jsou pouze naše osobní pohledy a nemusí odpovídat skutečnému vývoji cen.