Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 10965.37 $
Ethereum 374.42 $
Tether 1 $
XRP 0.25 $
Bitcoin Cash 228.05 $
Binance Coin 26.28 $
Polkadot 4.66 $
Chainlink 9.8 $
Litecoin 47.19 $
Bitcoin SV 154.83 $
Cardano 0.09 $
Crypto.com Coin 0.16 $
EOS 2.68 $
USD Coin 1 $
TRON 0.03 $
OKB 6.19 $
NEO 24.15 $
Tezos 2.23 $
Monero 93.02 $
Stellar 0.08 $
Cosmos 4.71 $
Huobi Token 4.82 $
NEM 0.11 $
VeChain 0.01 $
Wrapped Bitcoin 10964.15 $
yearn.finance 27617.52 $
Dai 1.01 $
Aave 0.58 $
IOTA 0.27 $
UMA 12.8 $
HEX 0 $
Dash 71.2 $
Ethereum Classic 5.14 $
Zcash 58.06 $
Uniswap 5.32 $
TrueUSD 1 $
Ontology 0.72 $
Maker 482.8 $
Compound 144.57 $
DigiByte 0.03 $
Synthetix Network Token 4.2 $
Binance USD 1 $
OmiseGO 2.9 $
HedgeTrade 1.11 $
FTX Token 3.77 $
Dogecoin 0 $
Basic Attention Token 0.24 $
Celsius 0.78 $
Algorand 0.33 $
Kusama 39.07 $

Kryptoměny se skutečným využitím

11.5.2020 15:57 | Autor: Dan Česák

Na světě je spousta kryptoměn. A mnoho z nich defacto nic převratného nenabízí. Pouze slibují. Dnes se koukneme na projekty, které mají už dnes, nebo budou mít velmi brzy, reálné využití.

Problémem kryptoměn je fakt, že mezi kvalitními projekty najdete i takové, které spíše pověsti kryptoměn škodí.To že někdo udělá blockchain na "jídelníček" nic převratného není. Některé marketingové citace nás mají přesvědčit o opaku.

Ethereum

Je mi jasné, že Ethereum spousta lidi ještě nedávno označovala za tzv. "shitcoin", tedy za měnu nepoužitelnou. Realita je taková, že Ethereum je jeden z mála projektů, který své využití již prokázal. Jeho síť využívají další blockchain projekty a to jak ty kvalitní tak ty, které by na světě vůbec nemuseli být. Ale to, že na této síti vznikají podobné projekty ještě neznamená, že samotné Ethereum je k ničemu. Na internetu najdete spoustu stránek, bez kterých by se svět obešel, a také nespláchnete celou síť do záchodu.

Ethereum zažil velký boom v roce 2016 a 2017. Na jeho blockchainu vznikali ICO projekty. Spousta z nich byla podvodných, některé byly kvalitní a jsou tu dodnes. Dnes Ethereum a jeho myšlenku smart kontraktů využivá mnoho kryptoměnových projektů, které později přejdou na vlastní blockchainová řešení. Přesto u zrodu těchto projektů často bylo Ethereum. Ethereum také poslední dobou je součástí tzv. DeFi. Jde o fenomén hlavně posledních měsíců. Uvidíme, zda DeFi bude mít podobně bouřlivý vývoj jako ICO.

Binance Coin

Binance Coin a obecně burzovní mince mají jednoznačné využití. Toto využití je ale často lokalizované jen pro danou burzu. A tak Binance Coin je použiván na Binance k úhradě poplatků, vstupu do IEO apod. Jde o reálné využití, i když jen v oblasti kryptoměn. V případě výraznějšího růstu kryptoměnového trhu, je možné, že Binance coin, alias BNB, najde i využití jinde. Každopádně u těchto typů mincí je třeba sledovat dění celé burzy. Jakmile by burza zavřela krám, reálné využití takové mince se vytratí jako pára nad hrncem a to nemluvě o její hodnotě.

Monero

Monero je jednou z hlavních private mincí. Chcete-li někomu poslat anonymně nějakou hodnotu, můžete za ním přijít na tajné místo. Vypnete si předem telefony, zahodíte baterie a vstoupíte do podzemního bunkru. Anebo pošlete online Monero z vaší adresy na jinou. Rychlý, snadný a opravdu anonymní. Natolik anonymní, až se to nemusí líbit některým úřadům a institucím. Pravdou je, že Monero je oblíbené na Darknetu. Přesto ne každý vlastník Monera musí nutně něco skrývat. Jen třeba má rád své soukromí.

Ripple

Vím, že mnozí fanoušci kryptoměn přímo nenávidí tuto kryptoměnu, která není tak nějak plně decentralizovaná. Přesto uvádím i tuto "kryptoměnu", protože ji považuji za jakýsi most mezi kryptosvětem a bankami. Ripple v této oblasti opravdu buduje cestu nejen pro sebe, ale i jiné projekty kryptoměn (např. Stellar Lumens). Jeho úspěchy a funkční řešení u velkých bankovních domů mohou otevřít dveře jiným projektům. Jeho reálné využítí ať technologie xRapid, nebo xCurrent je jasné - rychlá mezinárodní platba s nízkými poplatky. A několik desítek bank, finančních institucí jednu z jeho technologií využívá. To Ripplu nelze upřít. 

Bitcoin

To nejlepší nakonec. Bitcoin, první kryptoměna je ve světě kryptoměn opravdu dominantní. Jde o jakýsi "Google" kryptoměn. Možná ještě víc. Reálné využití je však zatím omezené. Ano můžete si koupit na některých místech něco za Bitcoin. Ovšem Bitcoin asi není primárně určen na mikroplatby. Spíše by měl sloužit jako uložiště hodnoty. To zatím potvrzuje. Dobře, člověk, který koupil Bitcoin na jeho posledním ATH to vnímá zřejmě jinak. Ale pokud vezmeme historii BTC, je jasné, že do této chvíle, kdokoliv přečkal medvědí cyklus, byl později odměněn. Uvidíme, zda toto pravidlo přetrvá. Pokud ano, časem budeme opravdu Bitcoin označovat za "digitální zlato" a nebudeme o tom muset dlouze diskutovat.

Wanchain, Cosmos a jiní

Wanchain a Cosmos jsou dva zajímavé projekty, které dnes nemají tak úplně reálné využití. Přesto je zde uvádím. Jejich reálné využití by se mělo objevit později a to v době, kdy blochchain projde podstatně širším přijetím než dnes. Jakmile bude blockchain využívat mnoho firem, bude zapotřebí, mezi nimi tvořit mosty. A na tuto situaci cílí Wanchain a Cosmos. Do té doby tyto projekty se mohou připravovat, ale reálné využití tam nevidím. Pokud tato doba nenastane, tak tyto projekty nikdy - bez změny přístupu - nenajdou reálné využití. Pokud ale nastane, budou mít značný náskok.

Další altcoiny u kterých vidím reálné využití jsou Enjin Coin, Litecoin, Basic Attention Token, Vechain aj. Rozhodně zde nepopisuji všechny.

 

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

V roce 2017 by málokdo věřil tomu, že se objeví podobný titulek. Sice BTC od března více než zdvojnásobil svou hodnotu, ale pokud se koukneme v jaké je pozici, je vidět, že jsme pozadu. V jakém smyslu?
Bitcoin již několik týdnů jde ukázkově do strany. Altcoiny ale nenápadně nabírají růstové body a tak Chainlink vytvořil nové ATH, Vechain od začátku června předvedl plus cca. 250%. Cardano překonalo 1000 satoshi. Kdo další předvede růst?
Bitstamp uvažuje o zalistovaní dalších kryptoměn. V současnosti tato burza nabízí poměrně málo kryptoměn - Bitcoin, Ripple, Litecoin atd. Nyní burza oznamuje, že zvažuje další kryptoměny jako jsou BAT, XLM nebo stable minci PAX. Bitstamp upozornil, že v následujícím období můžeme vidět jisté "práce" s těmito mincemi. Souvisí to s tím, že burza si chce ověřovat bezpečnost a technickou spolehlivost daných projektů. Samozřejmostí také je, že daná měna bude naplňovat regule dané země.
Zajímavé zprávy přichází z motoru Evropy, Německa. Zde finanční regulátor vydal pokyny klasifikující kryptoměny jako finanční nástroje. Tato klasifikace bude platná pro všechny digitální aktiva. Podle vydané tiskové zprávy do tzv. finančních nástrojů patří takové digitální aktiva, která: