Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 10831.83 $
Ethereum 363.51 $
Tether 1 $
XRP 0.24 $
Binance Coin 29.13 $
Bitcoin Cash 229.65 $
Chainlink 10.07 $
Polkadot 4.41 $
Bitcoin SV 173.47 $
Cardano 0.1 $
Litecoin 46.6 $
Crypto.com Coin 0.15 $
USD Coin 1 $
EOS 2.6 $
Monero 108.8 $
TRON 0.03 $
OKB 6.19 $
Tezos 2.24 $
Stellar 0.08 $
Cosmos 5.45 $
NEO 19.72 $
Huobi Token 4.64 $
NEM 0.12 $
Wrapped Bitcoin 10826.87 $
Dai 1.02 $
VeChain 0.01 $
IOTA 0.29 $
yearn.finance 25763.92 $
HEX 0 $
Aave 0.54 $
Dash 70.13 $
Zcash 66.26 $
Ethereum Classic 5.44 $
OmiseGO 4.16 $
Maker 576.08 $
TrueUSD 1 $
Binance USD 1 $
UMA 8.99 $
Synthetix Network Token 4.85 $
Ontology 0.64 $
Celsius 1.05 $
Compound 135.99 $
HedgeTrade 1.19 $
Uniswap 4.16 $
Algorand 0.36 $
DigiByte 0.03 $
Basic Attention Token 0.24 $
FTX Token 3.65 $
BitTorrent 0 $
Dogecoin 0 $

Nahradí někdy altcoin v čele kapitalizace Bitcoin?

10.6.2020 09:27 | Autor: Dan Česák

Občas se vedou různé debaty o tom, zda nějaký altcoin překoná v kapitalizaci a pověstném CMC hodnocení dosavadního krále kryptoměn - Bitcoin. Nejvíce se o tom debatuje ve chvíli, kdy nějaký větší altcoin cenově roste. Nutno dodat, že v poslední době tomu tak nebylo, protože altcoiny neustále klesaly, zatímco Bitcoin svou dominanci zvyšoval.

A tak v minulém roce jsme mohli slýchat "nadávky" na Ethereum, současnou dvojku. Ripple podobné "nadávky" slychá téměř pořád. Tedy z řad bitcoinových maximalistů. Přesto je opravdu reálné, aby nějaký altcoin vzal první pozici Bitcoinu?

Konkurence je zdravá

Předně, v kryptosvětě je možné téměř vše. Kdo si toto nedokáže připustit, má před sebou zeď, přes kterou nemusí vidět co je všem ostatním zřejmé. Svého času měla Nokia neotřesitelnou pozici po několik let. Defacto málokdo čekal, že se to změní. Jen ti, kteří ví, že nic netrvá věčně. Přijde nový produkt, nová kryptoměna  a přinese něco, co ta stará nemá a uživatelům se zalíbí.

Bitcoin je tu s námi hezkých pár let. Defacto od svého založení obzvláště výrazné změny nezaznamenal. Vývoj zde určitě je, ale konkurence mu šlape na paty. Je určitě dobře, že na světě není pouze Bitcoin, ale máme i altcoiny. Jak už to bývá, konkurence žene odvětví v před. Monopol odvětví zabijí a brání rozvoji.

Díky altcoinům tak vznikly projekty, které nabízejí skutečnou anonymitu, smart kontrakty, rychlé transakce za málo peněz. V posledních letech se objevili i cross chain řešení.

Ethereum 2.0

Nedávno se k tomuto tématu vyjádřil Nikita Zhavoronkov, hlavní vývojář platformy Blockchair. Ten naznačil že v příštích pěti letech Bitcoin bude nahrazen nějakým altcoinem. Možná tento altcoin ještě neexistuje, anebo ano. Z jeho vyjádření vyplývá, že dává velkou šanci Ethereu a jeho verzi 2.0. Pokud se přechod na ETH 2.0 vydaří, přinese opravdu pořádnou změnu ve světě kryptoměn. Podstatně rychlejší transakce, škálovatelnost na velmi solidní úrovni. Tím by se ETH odlepilo od BTC, které se svou škálovatelností moc nezáří. Motorem pro růst ceny u ETH by mohlo být i samotné PoS. Aby uživatel mohl stakovat ETH 2.0, bude potřebovat držet nemalé množství ETH, 32 mincí. Je jasné, že větší ryby by se mohly vydat k nákupům potřebného množství ETH pro stakování. Je dost možné, že se tak již stalo.

Jak ale už dlouho upozorňujeme, má ETH před sebou náročný úkol. Pokud se tento úkol nepodaří zvládnout, je také možné, že jeho pozice se znatelně oslabí. Dnes se tedy rozhoduje o následném osudu této druhé největší kryptoměny.

Jen připomeneme, že v minulém roce bylo ETH pošpiňováno komunitou kryptoměn téměř stejně jako bankovní systém. Je jasné, že člověk se musí obrnit proti některým hlasům, jejiž cílem je často levně nakoupit.

Aktuálně k pozici číslo jedna chybí Ethereu na BTC zhruba sedmi násobný růst. To znamená, pokud by cena BTC byla na současné úrovni, Ethereum by muselo stát přes 1 700 dolarů. Nyní se to zdá jako nereálné. Přesto jsme v kryptosvětě, kde často z nereálných věcí se stává realita.

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Vývoj ceny Bitcoin stále sleduje akciový trh. A není sám, podobně reagovalo i zlato. Při posledním propadu indexu SPX, kdy jeho hodnota klesla o zhruba 3%, šlo dolů také zlato, které ztratilo zhruba 4,5%. Tato korelace Bitcoinu není moc příjemná a osobně si nepamatuji, že by v minulosti tak dlouho Bitcoin držel stopu akciového trhu. Je vidět, že instit. kapitál určitého rozsahu v kryptu je. Nyní záleží, kdy se rozhodnou vstoupit do hry tzv. "whales" Bitcoinu. Ti jsou stále velkým "hýbatelem" trhu. Letos to ale vypadá, že se moc často na trhu nezapojují.
Stalo se to poměrně rychle. Ještě před pár dny jsme testovali úroveň 12 000 dolarů. A dnes brzy ráno stálo BTC chvíli pod 10 000 dolarů. Oči mnoha traderů se upírají k nevyplněnému gapu, který je někde poblíž 9 700 dolarů za Bitcoin. Co se vlastně stalo? Jako vždy důvodů se uvádí více. Vše začalo v době, kdy se objevila zpráva o zatýkání a podvodech kryptoměnové burzy Bithumb. Když už to vypadalo, že je po všem, začali padat akcie technologických firem. SPX včera prodělal také výraznější korekci. Navíc se ukazuje, že trh mohli potopit i těžaři, kteří začali přesouvat Bitcoiny na burzy.
Bitcoin před pár lety nikdo neznal. Bitcoin je tu s námi velmi krátce, zhruba 12 let. Přesto se již dokázal globálně prosadit a v mnoha koutech planety někdo o Bitcoinu  slyšel. Na našem webu mCoins pravidelně publikujeme články na téma "Pohled na kryptoměnu..." a prozatím jsme se věnovali spíše menším kryptoměnám. Tentokrát se podíváme na "krále" kryptoměn, který dokáže pohnout celým trhem.
Je to již více než jeden měsíc, kdy se Bitcoin opět podíval nad hranici 10 000 dolarů.  Možná to tak nevypadá, ale v životě Bitcoinu je hranice 10 000 dolarů jen krátkou epizodou. Tato hranice je však důležitou psychologickou hranicí a v grafu je poměrně hodně zřetelné, že úroveň desetitisíc dolarů představuje důležitý milník pro vývoj ceny u BTC.