Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 36463.43 $
Ethereum 1260.81 $
CrypticCoin 11.26 $
Tether 1 $
Polkadot 18.48 $
Sether 655.86 $
XRP 0.28 $
Cardano 0.35 $
Dether 117.15 $
Litecoin 146.28 $
Bitcoin Cash 497.58 $
Chainlink 21.07 $
Stellar 0.3 $
Binance Coin 42.97 $
Wrapped Bitcoin 36270.36 $
Bitcoin SV 206.16 $
Monero 157.14 $
USD Coin 1 $
HEX 0.01 $
EOS 2.81 $
Cosmos 8.91 $
Celsius 5.03 $
Tezos 2.96 $
TRON 0.03 $
Aave 187.1 $
NEM 0.22 $
Uniswap 8.66 $
VeChain 0.03 $
Synthetix Network Token 16.52 $
OKB 6.1 $
NEO 24.06 $
Maker 1534.27 $
Dai 1 $
Crypto.com Coin 0.08 $
Dash 126.96 $
Huobi Token 5.31 $
IOTA 0.43 $
Zcash 108.8 $
Dogecoin 0.01 $
yearn.finance 34394.68 $
DeFi Chain 2.69 $
Ethereum Classic 7.99 $
FTX Token 9.49 $
Cofound.it 2.64 $
Filecoin [Futures] 53.93 $
Bitcoin Vault 75.06 $
Kusama 91.77 $
Zilliqa 0.07 $
Binance USD 1 $
Decred 57.98 $

NEO 3.0 - co nového přinese?

13.5.2020 07:12 | Autor: Dan Česák

Nedávno jsem narazil na "otevřený dopis" všem od zakladatele altcoinu Neo, Da Hongfei. V článku se pokusím přiblížit hlavní myšlenky a povíme si novinky ke chystanému Neo 3.0, což je zajímavá událost následujících týdnů, tedy snad. 

Adaptabilita blockchainu

Podle Hongfei se hodně, a možná až příliš, debatovalo nad nedůležitými věcmi, jako jsou mechanismy konsensu. Zda je lepší PoW nebo PoS, nebo jestli je blockchain hodně nebo málo decentralizovaný atd. Podle něj, ale to není o tom, zda daný blockchain je či není decentralizovaný. Člověk by měl mít jednoduchou možnost, zda to chce více či méně decentralizované, nebo si zvolit konsensus. Primární diskuze by tedy měla být o možnostech a přizpůsobení se

Aby jednou byl daný blockchain adaptován, musí se umět přizpůsobit potřebám klienta, uživatele. Ne ideálům tvůrců blockchainu. Představte si, že jste firma, která by chtěla zkusit využít technologii blockchainu. Na druhou stranu ale má své potřeby a požadavky. Má-li danou technologii použít, nelze předpokládat, že z těchto požadavků jen tak ustoupí.

Některé projekty už nyní se přizpůsobují požadavkům klientů. Např. Ethereum přechází z PoW na PoS. Škoda jen, že je to tak bolestivé. Možná při dalším vývoji budou více uvažovat i nad tím, že v budoucnu budou potřeba i další změny. Jakmile s tím počítáte při vývoji sofware, v budoucnu by takové změny měly být snažší.

Projekt Neo je dalším v řadě, kteří mění přístup.  A proto přichází Neo 3.0. Da Hongfei se vyjádřil tak, že vidí potřebu jiného typu designu sítě a proto k tomu přistoupili.

Tokenizace věcí

Jako další důležitou věc považuje Hongfei tokenizaci fyzických věci. Jinak řečeno, digitalizovat fyzické věci. Má-li přijít čas digitální ekonomiky, je jasné, že bude zapotřebí i digitalizace věcí. Mezi takové fyzické aktiva může patřit např. lístky, umění, cenné papíry, ale také fiat měny.  Věcmi, které by šlo digitalizovat je mnoho.

Interoperabilita blockchainu

Interoperabilita blockchainu bude i podle nás v budoucnu velmi důležitá. K čemu vám je skvělá síť blockchainu, když nekomunikuje s jinými sítěmi kolem. Něco si "uložíte" do jednoho blockchainu, ale tuto informaci dostat do jiného je problém. Toto řeší interoperabilita, tedy schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat. Má-li být blockchain široce využíván v rámci globálního trhu, musí toto zvládnout.

V tomto směru již existují projekty, jako Wanchain nebo Cosmos. Ty jsou na interoperabilitu zaměřeni.

Neo 3.0

Neo 3.0 má být údajně "nejdůležitější upgrade v historii Neo". Jak taky jinak.V rámci Neo 3.0 dochází k optimalizacím architektury, přichází dBFT 2.0, upgraduje se virtuální stroj.  Vzniknou tři nové funkce NeoID, NeoFs a "builtin Oracle". 

  • NeoID přináší identitu na Neo blockchainu
  • NeoFS je pro změnu distribuované uložiště. Můžete jakákoliv data ukládat do blockchainu Neo
  • builtin Oracle - je pro mě trošku překladatelský oříšek - tato funkce by měla umožnit vývojáři  smart kontraktů mít přímý přístup na internet. Toto by měla být v rámci aktuálních projektů světa kryptoměn novinka

Jak tedy bude vypadat model správy u NEO 3.0? Lze to vidět níže na obrázku. Bude existovat 21 členů výboru, kteří jsou voleni držiteli tokenů Neo. Neo je tedy tokenem správy blockchainu Neo. Když budete držet NEO, dostanete malé množství GAS tokenu. To není žádná novinka. Tak se to děje i dnes. Pokud se budete aktivně účastnit řízení NEO, hlasujete, budete odměněni GASem navíc. Stále nám zůstane 7 uzlů konsensu.

Obrázek
Neo schéma

Zde naražíme na problém, který se komunitě moc nelíbil a to takový, že u NEO bylo vyčítána malá míra decentralizace. Vypadá to, že toto se nemění.

Pro tokenizaci věci je decentralizovaná Switcheo Network, nevazební burza. Jde o samostatný blockchain, čimž by měla být zaručen vyšší výkon.  A tady přichází na řadu cross-chain protokol - tedy interoperabilita mezi dvěma různými blockchainy. Takže data z Neo blockchainu mohou být přesunuta do Switcheo sítě. A dokonce by toto mělo jít nejen z blockchainu Neo, ale např. Ontology, Ethereum, Bitcoin nebo USDT.

Závěrem se sluší řici, že NEO 3.0 by mělo být dokončeno do konce tohoto čtvrtletí. NEO 3.0 je nyní ve fázi testnetu.

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Kryptoměny, které v posledních dnech zaznamenávají růst, jsou Wanchain, Neo a Binance Coin. V našem článku "Altcoiny podzimu? Které to asi budou?" jsme o nich již mluvili před zhruba jedním měsícem. Tou dobou byly ceny těchto altcoinů znatelně níže. Jaká je tedy situace u Neo, Wanchainu a BNB?
V blízké době nás čeká hned několik výrazných fundamentálních záležitostí. Asi je netřeba připomínat halving Bitcoinu. Ten proběhne za necelý týden. Altcoiny ale také mají své plány. Podívejme se na některé z nich. Bitcoin halving za 6 dnů - mluví se o tom opět hodně. V březnu skoro o halvingu nebyla řeč. Panika z koronaviru přiměla lidi spíše uvažovat nad tím, jak to celé vůbec skončí.
Jeden z altcoinů v měsíci březnu má poměrně velké množství událostí, jenž by mu mohly pomoci s růstem ceny. Neo, čínská kryptoměna, by měl do konce měsíce představit Universal Resolver, Trust Model nebo Distributed Scaleble Storage. Těch událostií je podle serveru coinmarketcal.com ještě více.
Většina lidí zná slovo Bitcoin. Jde o nejznámější kryptoměnu. Ale ve světě kryptoměn jsou tisíce dalších. Pravdou je, většina z nich nepřežije medvědí cyklus, nebo upadá do zapomnění. V horších případěch někdo sbalí kapitál a investoři počítají ztráty. Je tedy třeba být opatrný. Ovšem je spousta kvalitních projektů, které stojí za pozornost. My se dnes na alty podíváme kapku jinak. Nebudu brát ohled na kvalitu projektu, jejich plány, aktivitu nebo můj názor, jak se cena u dané měny bude vyvíjet dál. Podíváme se čistě na faktická čísla historie.