Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 36813.06 $
Ethereum 2442.4 $
ATMChain 18.05 $
Tether 1 $
Binance Coin 382.13 $
HEX 0.19 $
USD Coin 1 $
Cardano 1.04 $
XRP 0.61 $
CrypticCoin 11.26 $
Solana 94.12 $
LUNA 63.81 $
Dogecoin 0.14 $
Avalanche 67.93 $
Polkadot 18.55 $
Binance USD 1 $
Polygon 1.55 $
TerraUSD 1 $
Shiba Inu 0 $
Cosmos 35.58 $
Dether 117.15 $
Wrapped Bitcoin 36925.16 $
Litecoin 107.83 $
Near Protocol 12.02 $
Crypto.com Coin 0.39 $
Dai 1 $
OKB 22.66 $
Fantom 2.38 $
Uniswap 10.58 $
Algorand 0.9 $
Chainlink 15.51 $
TRON 0.06 $
Bitcoin Cash 289.72 $
FTX Token 36.28 $
Stellar 0.2 $
Internet Computer 20.37 $
Decentraland 2.11 $
Hedera Hashgraph 0.21 $
LEO Token 3.52 $
VeChain 0.05 $
Klaytn 1.22 $
Ethereum Classic 23.81 $
Axie Infinity 50.79 $
Elrond 138.72 $
The Sandbox 3.04 $
Filecoin 18.11 $
Helium 25.12 $
Binance Bitcoin 36992.04 $
Frax 1 $
Monero 145.65 $

Obavy investorů ženou výnosy amerických dluhopisů nahoru, Bitcoin klesá, proč?

5.3.2021 06:23 | Autor: Redakce

Bitcoin opět klesá. Již to chvíli vypadalo na prolomení rezistence na úrovni 52 000 dolarů. Ovšem ještě ten den došlo k otočení a aktuální cena Bitcoinu se pohybuje okolo 47 000 dolarů. Je s podivem, že cena takto klesá i když se objevili pozitivní zprávy - spekulace o investování Netflixu do BTC a informace o BitGo a jeho získání NY Trust Charter. Co tedy může stát za poklesem Bitcoinu?

Situace v USA a obavy investorů

Osobně si myslím, že aktuální dění způsobuje obavy investorů v USA. Tam v posledních dnech až týdnech se vyskytují obavy z inflace a potřebě zásahu FEDu. Rotace kapitálu od vůdců růstu postcovidového propadu, byla způsobena náhlým skokem výnosů dluhopisů. Výnosy z těchto dluhopisů (10leté) rostou a čím dál více se diskutuje co to přesně znamená. Obavy se tak stupňují a zvláště akcie technologických firem klesají. Volatilita je tedy očekávatelná.

Otázkou je ale proč při růstu výnosů dluhopisů v USA dochází k poklesu u akciového trhu? Jde o běžně známou věc, kdy investoři z různých obav přesouvají své peníze někam, kde se budou cítit bezpečněji v nejisté době. Dále aktuálně jsou zde i obavy z inflačního tlaku. Kombinace obou faktorů tak mohou přimět FED k zásahu v podobě zvýšení úrokových sazeb.

Obrázek
Vývoj výnosů státních dluhopisů

Zvýšení úrokových sazeb způsobí "zdražení" půjček a firmám tak stoupají náklady na jejich úhrady. Tyto náklady samozřejmě mohou způsobit problémy jinak fungujícím firmám, zvláště tedy těm, které jsou více zadluženy. FED by mohl přikročit ke zvýšení úrokových sazeb, aby pro změnu snížil náklady na vládních dluhopisech, protože případný další růst zvyšuje zatížení státu.

Dobře takže je jasné, proč asi zrovna padá akciový trh. Strach je nepřítel býka, ale velmi dobře si rozumí s medvědem. Jak to ale souvisí s Bitcoinem? 

Bitcoin a korelace s technologickými akciemi

Bohužel opět poněkud více Bitcoin koreluje s akciemi a to zvláště těmi technologickými. De facto ihned kdy začal klesat DOW, se přidal i Bitcoin a je možné to sledovat již několik dnů. Otočka z úrovně nad 52 tisíci dolary přišla v době, kdy DOW se pohyboval okolo rezistence, kterou nepřekonal a následoval pokles. Bitcoin se přidal.

Znamená to snad, že to takto bude pořád? Určitě ne. Všimněte si, že i zlato klesá. Někdo vzniklou situaci přirovnává k tsunami. Prvním signálem, že přichází tsunami je úbytek vody a teprve poté přichází zvyšování hladiny. V případě zlata, ale odhaduji i Bitcoinu, je to podobné. Z dlouhodobého hlediska není důvod aby zlato, nebo Bitcoin šli dolů z důvodu růstu vládních dluhopisů.

Onen odliv způsobuje prvotní strach a panika. Podobně jako v minulém roce po zavření letů mezi USA a Evropou. Tento nový stav způsobí jakýsi šok, ale časem dochází k racionálnímu přístupu. Aktuálně nejsme v podobném šoku jako před rokem, do toho máme daleko. Přesto to stačí k tomu, aby Bitcoin byl přibržděn.

Firmy se na tento stav připravovaly

Proč není důvod, aby Bitcoin klesal společně s akciemi? Protože pokud se zamyslíme nad situací, je to přesně ten stav, který některé velké firmy očekávali a to byl důvod proč investovali do Bitcoinu. A to je důvod proč je před branami řada dalších. Důvodem těchto firem, proč vstupovali do BTC bylo to, aby část portfolia vložili jinam než do akcií nebo dolaru. To přimělo některé dát tuto část do Bitcoinu, jako ochranu před případnými problémy s inflací. Lze říci, že aktuální obavy mohou pomoci Bitcoinu k získání dalších a dalších velkých investorů, kteří část zisku přesunou z akciového trhu do toho kryptoměnového.

Co se bude dít dál?

Zatím zdaleka není rozhodnuto, zda obavy investorů jsou na místě. Prozatím je to spíš jakýsi nám dobře známý "rumour". Část odborníků tvrdí, že není důvod k obavám a naopak je to pouze dočasné zpomalení před skutečným růstem, který se záhy dostaví. Jiní tvrdí přesný opak. Těžko si vybrat. 

Ovšem všichni se asi shodují na jednom datumu - 16.-17. březen 2021. V tomto období se totiž bude konat summit FEDu. A FED se zavázal, že do té doby nehodlá nic extra komentovat. Ovšem právě v uvedeném období FED určitě něco oznámí, poněvadž se na tomto summitu má řešit další plánovaný vývoj, jak bude nakládat s úrokovými sazbami. 

V případě, že prohlásí, že se nic neděje a nehodlá je zvyšovat, jsem přesvědčen, že skutečně akciový trh v USA se otočí do zelených čísel. V opačném případě může ve své červené cestě, alespoň krátkodobě, pokračovat.

A totéž čekám od BTC. Do uvedeného datumu nepředpokládám, že BTC vytvoří nové ATH. Tedy dokud bude fungovat korelace mezi BTC a techn. akciemi. Z dlouhodobějšího hlediska, ale je možné, že se k držitelům Bitcoinu zapojí další a další firmy. A mohou to být menší i větší, jako např. Netflix nebo třeba i Apple.

Celá situace je spíše o pohledu na krátkodobý časový úsek. Z dlouhodobějšího hlediska situace nemusí mít nutně špatná. Zdá se totiž, že hlavním viníkem růstu výnosů dluhopisů je stále optimističtější pohled na ekonomiku následujících let.

Některé informace jsem čerpal z těchto zdrojů: Fio, CNBC, MarketWatch

 

Printer Friendly, PDF & Email

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Na konci října nám mediální kanály plnili zprávy o různých schválených bitcoinových ETF. Všechny to byly tzv. Futures ETF. Šlo o určitý milník, přesto bych měl větší radost ze spotového ETF. ETF kdy obchodníci musí reálně nakoupit Bitcoin. Je zvláštní, že SEC se dlouho bránil ETF z důvodu ochrany investorů a nyní schválí pouze futures ETF a ten spotový nikoliv. 
Před 189 dny dokázal Bitcoin vytvořit cenový vrchol na úrovni okolo 64 000 dolarů. Následně během května až července vyklesal k cenovce okolo 30 000 dolarů. Od poloviny léta však začal opět růst a dnes překonal oněch 64 000 dolarů a aktuálně se obchoduje za 66 700 dolarů. Vpřed jej žene několik věcí. 
V posledních dnech Bitcoin tvořil nové a nové cenové vrcholy. Tento víkend byl ale spíše ve znamení korekce. A tak z vrcholu na cenové hladině 42 000 dolarů postupně vyklesal ke 33 500 dolarů. Aktuální cena je 35 600 dolarů. Mnoho odborníků na kryptoměny očekávalo tento pohyb, korekce i o 20% není v případě kryptoměn nijak neobvyklá. Dokonce je možné další pokračování, konečná bilance ještě není jasná. V minulosti Bitcoin klesl při tak prudkém růstu i o více než 30%. V současné chvíli se zdá hodnota 28 000 dolarů jako support, který odpovídá oněm cca. třiceti procentům.
Bitcoin tento týden překonal 40 000 dolarů a nyní se drží v úrovních mezi 36 a 42 tisíci dolary. Kapitalizace Bitcoinu již dosáhla přes 760 mld. amerických dolarů. Bitcoin ovšem není jediný, který láme rekordy. Pokud se podíváme na Ethereum to je již poměrně hodně blízko svého ATH vůči dolaru. ATH pak překonali kryptoměny jako Avalanche nebo Theta. Navíc se objevili zprávy, že v USA hodlají pomoci dalším stimulačním baličkem v rekordním množství. Často bývá považován současný růst Bitcoinu za výsledek těchto stimulačních balíčků a zájmu o technologické projekty.