Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 61463.28 $
Ethereum 3866.47 $
HEX 0.31 $
ATMChain 18.05 $
Binance Coin 473.02 $
Cardano 2.22 $
Tether 1 $
XRP 1.14 $
Solana 160.11 $
Polkadot 42.84 $
Dogecoin 0.24 $
CrypticCoin 11.26 $
USD Coin 1 $
LUNA 37.46 $
Uniswap 25.84 $
Sether 655.86 $
Shiba Inu 0 $
Litecoin 189.68 $
Avalanche 56.22 $
Bitcoin Cash 629.71 $
Wrapped Bitcoin 61529.46 $
Chainlink 26.97 $
Dether 117.15 $
Binance USD 1 $
Cosmos 33.59 $
Polygon 1.48 $
Stellar 0.37 $
VeChain 0.12 $
Axie Infinity 127.87 $
Internet Computer 43.21 $
TRON 0.1 $
Dai 1 $
Ethereum Classic 54.85 $
Tezos 6.95 $
Filecoin 68.42 $
Algorand 1.77 $
FTX Token 57.02 $
Fantom 1.96 $
Monero 275.4 $
OKB 16.55 $
Binance Bitcoin 61430.32 $
EOS 4.68 $
Elrond 237.72 $
Klaytn 1.64 $
Aave 302.46 $
PancakeSwap 19.81 $
IOTA 1.3 $
Quant 287.68 $
Bitcoin SV 174.09 $
Waves 30.7 $

Obavy investorů ženou výnosy amerických dluhopisů nahoru, Bitcoin klesá, proč?

5.3.2021 06:23 | Autor: Dan Česák

Bitcoin opět klesá. Již to chvíli vypadalo na prolomení rezistence na úrovni 52 000 dolarů. Ovšem ještě ten den došlo k otočení a aktuální cena Bitcoinu se pohybuje okolo 47 000 dolarů. Je s podivem, že cena takto klesá i když se objevili pozitivní zprávy - spekulace o investování Netflixu do BTC a informace o BitGo a jeho získání NY Trust Charter. Co tedy může stát za poklesem Bitcoinu?

Situace v USA a obavy investorů

Osobně si myslím, že aktuální dění způsobuje obavy investorů v USA. Tam v posledních dnech až týdnech se vyskytují obavy z inflace a potřebě zásahu FEDu. Rotace kapitálu od vůdců růstu postcovidového propadu, byla způsobena náhlým skokem výnosů dluhopisů. Výnosy z těchto dluhopisů (10leté) rostou a čím dál více se diskutuje co to přesně znamená. Obavy se tak stupňují a zvláště akcie technologických firem klesají. Volatilita je tedy očekávatelná.

Otázkou je ale proč při růstu výnosů dluhopisů v USA dochází k poklesu u akciového trhu? Jde o běžně známou věc, kdy investoři z různých obav přesouvají své peníze někam, kde se budou cítit bezpečněji v nejisté době. Dále aktuálně jsou zde i obavy z inflačního tlaku. Kombinace obou faktorů tak mohou přimět FED k zásahu v podobě zvýšení úrokových sazeb.

Obrázek
Vývoj výnosů státních dluhopisů

Zvýšení úrokových sazeb způsobí "zdražení" půjček a firmám tak stoupají náklady na jejich úhrady. Tyto náklady samozřejmě mohou způsobit problémy jinak fungujícím firmám, zvláště tedy těm, které jsou více zadluženy. FED by mohl přikročit ke zvýšení úrokových sazeb, aby pro změnu snížil náklady na vládních dluhopisech, protože případný další růst zvyšuje zatížení státu.

Dobře takže je jasné, proč asi zrovna padá akciový trh. Strach je nepřítel býka, ale velmi dobře si rozumí s medvědem. Jak to ale souvisí s Bitcoinem? 

Bitcoin a korelace s technologickými akciemi

Bohužel opět poněkud více Bitcoin koreluje s akciemi a to zvláště těmi technologickými. De facto ihned kdy začal klesat DOW, se přidal i Bitcoin a je možné to sledovat již několik dnů. Otočka z úrovně nad 52 tisíci dolary přišla v době, kdy DOW se pohyboval okolo rezistence, kterou nepřekonal a následoval pokles. Bitcoin se přidal.

Znamená to snad, že to takto bude pořád? Určitě ne. Všimněte si, že i zlato klesá. Někdo vzniklou situaci přirovnává k tsunami. Prvním signálem, že přichází tsunami je úbytek vody a teprve poté přichází zvyšování hladiny. V případě zlata, ale odhaduji i Bitcoinu, je to podobné. Z dlouhodobého hlediska není důvod aby zlato, nebo Bitcoin šli dolů z důvodu růstu vládních dluhopisů.

Onen odliv způsobuje prvotní strach a panika. Podobně jako v minulém roce po zavření letů mezi USA a Evropou. Tento nový stav způsobí jakýsi šok, ale časem dochází k racionálnímu přístupu. Aktuálně nejsme v podobném šoku jako před rokem, do toho máme daleko. Přesto to stačí k tomu, aby Bitcoin byl přibržděn.

Firmy se na tento stav připravovaly

Proč není důvod, aby Bitcoin klesal společně s akciemi? Protože pokud se zamyslíme nad situací, je to přesně ten stav, který některé velké firmy očekávali a to byl důvod proč investovali do Bitcoinu. A to je důvod proč je před branami řada dalších. Důvodem těchto firem, proč vstupovali do BTC bylo to, aby část portfolia vložili jinam než do akcií nebo dolaru. To přimělo některé dát tuto část do Bitcoinu, jako ochranu před případnými problémy s inflací. Lze říci, že aktuální obavy mohou pomoci Bitcoinu k získání dalších a dalších velkých investorů, kteří část zisku přesunou z akciového trhu do toho kryptoměnového.

Co se bude dít dál?

Zatím zdaleka není rozhodnuto, zda obavy investorů jsou na místě. Prozatím je to spíš jakýsi nám dobře známý "rumour". Část odborníků tvrdí, že není důvod k obavám a naopak je to pouze dočasné zpomalení před skutečným růstem, který se záhy dostaví. Jiní tvrdí přesný opak. Těžko si vybrat. 

Ovšem všichni se asi shodují na jednom datumu - 16.-17. březen 2021. V tomto období se totiž bude konat summit FEDu. A FED se zavázal, že do té doby nehodlá nic extra komentovat. Ovšem právě v uvedeném období FED určitě něco oznámí, poněvadž se na tomto summitu má řešit další plánovaný vývoj, jak bude nakládat s úrokovými sazbami. 

V případě, že prohlásí, že se nic neděje a nehodlá je zvyšovat, jsem přesvědčen, že skutečně akciový trh v USA se otočí do zelených čísel. V opačném případě může ve své červené cestě, alespoň krátkodobě, pokračovat.

A totéž čekám od BTC. Do uvedeného datumu nepředpokládám, že BTC vytvoří nové ATH. Tedy dokud bude fungovat korelace mezi BTC a techn. akciemi. Z dlouhodobějšího hlediska, ale je možné, že se k držitelům Bitcoinu zapojí další a další firmy. A mohou to být menší i větší, jako např. Netflix nebo třeba i Apple.

Celá situace je spíše o pohledu na krátkodobý časový úsek. Z dlouhodobějšího hlediska situace nemusí mít nutně špatná. Zdá se totiž, že hlavním viníkem růstu výnosů dluhopisů je stále optimističtější pohled na ekonomiku následujících let.

Některé informace jsem čerpal z těchto zdrojů: Fio, CNBC, MarketWatch

 

Printer Friendly, PDF & Email

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

V posledních dnech Bitcoin tvořil nové a nové cenové vrcholy. Tento víkend byl ale spíše ve znamení korekce. A tak z vrcholu na cenové hladině 42 000 dolarů postupně vyklesal ke 33 500 dolarů. Aktuální cena je 35 600 dolarů. Mnoho odborníků na kryptoměny očekávalo tento pohyb, korekce i o 20% není v případě kryptoměn nijak neobvyklá. Dokonce je možné další pokračování, konečná bilance ještě není jasná. V minulosti Bitcoin klesl při tak prudkém růstu i o více než 30%. V současné chvíli se zdá hodnota 28 000 dolarů jako support, který odpovídá oněm cca. třiceti procentům.
Bitcoin tento týden překonal 40 000 dolarů a nyní se drží v úrovních mezi 36 a 42 tisíci dolary. Kapitalizace Bitcoinu již dosáhla přes 760 mld. amerických dolarů. Bitcoin ovšem není jediný, který láme rekordy. Pokud se podíváme na Ethereum to je již poměrně hodně blízko svého ATH vůči dolaru. ATH pak překonali kryptoměny jako Avalanche nebo Theta. Navíc se objevili zprávy, že v USA hodlají pomoci dalším stimulačním baličkem v rekordním množství. Často bývá považován současný růst Bitcoinu za výsledek těchto stimulačních balíčků a zájmu o technologické projekty.
Bitcoin přes všechny očekávání se pustil na extremně rychlou jízdu a tento víkend překonal i 34 000 dolarů. Kdo by to řekl ještě dva měsíce zpět? Každopádně, jak jsme upozorňovali, bylo zřejmé, že Bitcoin se chystá prolomit ATH z roku 2017. To se stalo a následoval poměrně bouřlivý posun nahoru. Korekci očekáváme už od cenovky 25 000 dolarů. A pokles o 30 až 40% není v případě BTC nezvyklý. Ovšem z jaké cenové hladinu k tomu dojde je to nejtěžší, co lze předvídat. Může k tomu dojít nyní, ale třeba i za několik týdnů, kdy Bitcoin může atakovat hranici i 50 000 dolarů.
Bitcoin včera překonal 20 000 dolarů a pohybuje se tak nad ATH z roku 2017. Přitom během poslední noci přidal další procenta růstu a obchoduje se aktuálně na hodnotě téměř 22 000 dolarů. Aktuálně Bitcoin před sebou nemá jasné rezistence. Existují pouze psychologické hranice, a to menší či větší. Ta nejbližší je na úrovni 25 000 dolarů.