Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 31472.89 $
Ethereum 1317.41 $
CrypticCoin 11.26 $
Tether 1 $
Polkadot 15.74 $
Sether 655.86 $
XRP 0.26 $
Cardano 0.34 $
Dether 117.15 $
Chainlink 24.08 $
Litecoin 129.67 $
Bitcoin Cash 394.88 $
Binance Coin 42.15 $
Stellar 0.26 $
Wrapped Bitcoin 31465.52 $
Aave 295.13 $
Bitcoin SV 166.37 $
Uniswap 14.34 $
USD Coin 1 $
EOS 2.73 $
Monero 135.42 $
Tezos 2.98 $
HEX 0.01 $
Cosmos 8.2 $
Celsius 4.73 $
TRON 0.03 $
NEM 0.23 $
VeChain 0.03 $
Synthetix Network Token 16.38 $
Dai 1 $
NEO 22.74 $
OKB 5.47 $
Dogecoin 0.01 $
Maker 1408.57 $
Huobi Token 5.69 $
Crypto.com Coin 0.07 $
IOTA 0.41 $
Aave 2.93 $
Dash 102.12 $
Kusama 112.42 $
FTX Token 9.91 $
Zcash 82.84 $
DeFi Chain 2.45 $
yearn.finance 29241.23 $
Cofound.it 2.64 $
Ethereum Classic 7.28 $
Elrond 60.2 $
Filecoin [Futures] 53.93 $
Compound 242.02 $
Binance USD 1 $

Pohled na kryptoměnu: Algorand

13.1.2020 08:18 | Autor: Dan Česák

Algorand je kryptoměnou „nové generace blockchainu“. Nevyužívá konsensu PoW, dokonce ani PoS, ale PPoS. Tedy „Pure Proof-of-Stake“. Za projektem stojí Silvio Micali, člověk, který i mimo kryptokomunitu dosáhl výrazného ocenění v oblasti kryptografie – Turingova ocenění.

Trocha čísel pro začátek.

Algorand (symbol ALGO) drží aktuální cenu 0,23 dolarů. Denní volume se pohybuje dnes okolo 40 mil. Dolarů. Počet mincí v oběhu je zhruba 515 mil. Přitom absolutní množství mincí je něco přes 3 mld. ALGO. Algorand můžete zakoupit na burzách jako Binance, Huobi, Okex, Kucoin, Bitfinex a na mnoha jiných.

 

 • První vytěžený blok 11. červen 2019
 • Total supply 3 046 341 933 ALGO
 • CMC rank 41
 • Circ. supply 515 070 090 ALGO

 

O čem vlastně Algorand je? Algorand je projekt, který nám svým přístupem připomíná spíše Cardano než např. Tron. Věci se tam řeší více „vědecky“. Jednoduše než se něco implementuje, řeší se to na akademické půdě, více se testuje. V čem je Algorand velmi zajímavý je to, že jde o jeden z mála projektů, který dosáhl tzv. Blockchain trilema. Možná jste již viděli tento obrázek:

Obrázek
Blockchain trilema

Poprvé na pojem blockchain trilema jsme narazili při popisu chystaného Etherea 2.0. Ethereum foundation by totiž také rádo dosáhlo k naplnění tohoto stavu. Blockchain trilema definuje to, že daný blockchain splňuje všechny tři hlavní znaky: decentralizace, bezpečnost, škálování. Zatímco, dnes Bitcoin nebo Ethereum jsou poměrně bezpečnými přístavišti, škálování mají tzv. „na štíru“. Algorand by v tomto ohledu měl být podstatně dál a má výrazný náskok před Ethereem, kterému tak výrazně konkuruje.

Jak docílil Algorand vysoké decentralizace?

U ALGO může být prakticky každý hodler jeho mince se spuštěným PC navrhovatelem nebo ověřovatelem bloku. To je dle nás dobrý přístup pro zvýšení decentralizace. Nedochází zde ke koncentraci na vybrané největší subjekty – což máme takový pocit, bude osud u Etherea 2.0. Zajímavé a pozitivní je, že u Algorandu nemusí být mince uzamčené a můžete být ověřovatelem/navrhovatelem bloku. Další zajímavou vlastností je, že u Algorandu neexistuje žádný „sankční mechanismus“. Nic co by trestalo za „špatné chování“. Tzv. sekání se využívá pokud se někdo pokusí ověřit dvakrát stejný blok, či utratit vícekrát totéž.

Jak to tedy mají zabezpečené? Algorand se snaží o to, aby podvádění menšinou bylo nemožné, a podvádění většinou „hloupé“. Dokud bude většina poctivá, protokol by měl fungovat v pořádku.

Algorand bloky ověřuje ve dvou fázích a využívá k tomu loterii známou jako „kryptografické třídění“. To umožňuje velmi rychlé ověření transakce. Člověk tak nemusí čekat na nesmyslně velké množství ověření. Algorand tuto funkci pojmenovává jako „Verifable Random Functions“.

 • Fáze návrhu – náhodně je vybrán token a jeho majitel navrhne další blok. Tato informace je známa celé síti až ve fázi propagace, kdy už nelze do transakce nijak zasáhnout
 • Hlasovací kolo – opět náhodně je vybraná „komise“ pro schvalování bloku, který byl navržen uživatelem z fáze 1.

Díky náhodnému algoritmu výběru jde o poměrně bezpečnou věc. Případný útočník, neví na koho svůj útok cílit.

Hlavní vlastnosti kryptoměny Algorand

 • Nízké nároky na energii – netěžíme pomoc GPU či jiných energeticky náročných zařízení
 • Rychlé potvrzení transakcí
 • Skutečná decentralizace – cílem není upřednostit vybranou skupinu velkých „těžařů.

Tým:

 • Silvio Micali, zakladatel a člen MIT
 • Steven Kokinos, gen. Ředitel. Podnikatel, založil firmy jako Fuze, BladeLogic aj.
 • W. Sean Ford – dříve působil u společnosti LogMeIn, spoluzakladatel Upromise.

Do týmu patří i jiní. Algorand je konkurencí pro Ethereum, podobně jako např. Cosmos. O této kryptoměně si povíme zase jindy.

Ethereum to bude mít následující dva roky poměrně těžké. Nejen protože tu má konkurenci, ale čekají ho různé technické překážky.

Jakou výhodu má ALGO oproti ETH? Algo defacto staví na zelené louce, nemusí nic pracně přesouvat. Ethereum má spousty hotových smart kontraktů a projektů běžících na jeho sítí. Při přechodu na ETH 2.0 je riziko, že by se o něco mohlo přijít a to samozřejmě nesmí Ethereum dopustit. Musí tedy řešit migraci z jedné sítě na druhou.

Nevýhody Algorandu oproti Ethereum? Ethereum má silnou pozici na kryptotrhu. To dává vždy určitou výhodu oproti malým novým projektům (i když ALGO úplně nový není). Obecně je Ethereum pro svět „známější“ kryptoměnou a teoreticky důvěryhodnější pro neznalé.

Další povídání o Algorandu najdete na této stránce, odkud jsme se souhlasem vydavatele čerpali některé informace.

 

Aktuální cenový graf a další statistické informace najdete na této naší adrese.

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Společnost International Blockchain Monetary Reserve, zkráceně IBMR, spustila platformu Mese.io. Na tom by nebylo nic zajímavého, pokud by Mese.io nebylo založeno na blockchainu Algorand. Mese.io je platforma mikrofinancování. Cílí na rozvíjející se trhy a díky této platformě se mohou i lidé i z chudších poměru zapojit  na globálním trhu technologických akcií.
Algorand je mladý, ale nadějný altcoin. Často je srovnáván se starším projektem Cardano. Oba projekty mají podobné ambice. Přesto od svého uvedení na Binance algorand s výjimkou krátkého období klesal. Krátce po zalistování se peak ceny dostal na dnes neuvěřitelných 0,000337 BTC. Poté postupně klesal až k hodnotě pod 0,00002 BTC. V současné chvíli se algorand na Binance obchoduje za 0,00005123 BTC.
V únoru tohoto roku byla oznámena spolupráce Algorandu s USDT Tetherem a od té doby si jej můžete posílat i v rámci sítě Algorand. A to levněji a rychleji než na síti Ethereum, jelikož ta stále ještě vyžaduje pro konsensus v síti ověřování za pomocí těžebního hardware, tzv. Proof of Work, což jak všichni dobře víme, není konsensuální mechanismus tak dobře škálující jako Proof of Stake. Ano, právě proto přechází také Ethereum na Ethereum 2.0, které bude již plně běžet na PoS.
Tether přidal další platformu pro vydání USDT, tentokrát to je Algorand. Tether již pro své USDT používá Ethereum nebo Tron blockchain. Algorand je ale prvním projektem z rodiny PoS. Hlavním přínosem má být okamžité potvrzení transakcí (do pár vteřin), možnost provádění mikroplateb. Tether bude využívat novou technologii Algorandu - ASA (Algorand Standard Asset). Tato nová funkcionalita pomůže zkrátit dobu potvzení bloku na méně než 4 vteřiny. Navíc jde o velmi levné řešení a tak bude vhodné pro provádění i velmi malých plateb.