Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 9309.91 $
Ethereum 240.05 $
Tether 1 $
XRP 0.19 $
Bitcoin Cash 239.04 $
Bitcoin SV 182.91 $
Cardano 0.11 $
Litecoin 43.87 $
Binance Coin 16.81 $
EOS 2.57 $
Crypto.com Coin 0.14 $
Chainlink 5.79 $
Tezos 2.57 $
Stellar 0.07 $
OKB 5.01 $
TRON 0.02 $
Monero 64.88 $
USD Coin 1 $
Huobi Token 4.17 $
VeChain 0.02 $
NEO 10.55 $
Ethereum Classic 6.29 $
IOTA 0.24 $
Dash 70.69 $
Cosmos 3.27 $
Zcash 55.31 $
Maker 458.73 $
Ontology 0.61 $
HedgeTrade 1.45 $
HEX 0 $
NEM 0.04 $
Basic Attention Token 0.26 $
Dogecoin 0 $
Kyber Network 1.64 $
0x 0.42 $
DigiByte 0.02 $
FTX Token 3.01 $
Aave 0.2 $
Paxos Standard 1 $
ThoreNext 10.66 $
OmiseGO 1.55 $
Augur 19.32 $
Zilliqa 0.02 $
Synthetix Network Token 2.34 $
Hedera Hashgraph 0.04 $
ICON 0.4 $
Dai 1.01 $
Celsius 0.42 $
Algorand 0.23 $
Decred 15.04 $

Pohled na kryptoměnu: Cardano

19.5.2020 13:29 Redakce

Cardano se zkratkou ADA není úplný nováček ve světě kryptoměn. Přesto je tato měna stále ve fázi vývoje i když letos to vypadá nadějně a ledy se pohnuly. Mnozí Cardanu vyčítali zdlouhavý vývoj. Filozofie vedení projektu se nemusí líbit lidem, kteří primárně investují za účelem rychlého zbohatnutí. Cardano totiž chce mít hlavně naprosto vše odladěno, refaktorováno a pokud možno co nejlépe napsáno. Zatímco jiní "snesou" nějaké ty neduhy v kódu a když tak to tzv. "přiohnou", vývojáři ADA se nebojí to zahodit a přepsat do správné podoby. Především proto, že v budoucnu nechtěji řešit případné mantinely, které vznikají podobným přístupem.

Cardano je inteligentní platformou s podobnými možnostmi jako Ethereum. Jenom se pokouší tu práci dělat ještě lépe. Na vývoji se podílí různi vědci. Možná proto Cardano nebylo příliš vidět při poslední altsezóně, kdy jej v růstu ceny předhonily projekty s poněkud horší kvalitou. Máme pocit, že Cardano tou dobou nijak neřešilo marketing, což jiné projekty dělají především.

Cardano kryptoměna třetí generace?

Někdy se o Cardanu mluví jako o kryptoměně třetí generace. Bitcoin je měnou první generace, Ethereum té druhé a Cardano by mohlo být kryptoměnou následující. Možná i to je důvod proč vývoj trvá tak dlouho - Cardano totiž se učí i z chyb předchozích kryptoměn - BTC a ETH - a snaží se jejich neduhy eliminovat u sebe.

Cardano by např. mělo být interoperabilní. Nemělo by být pro něj problémem komunikovat i s jinými blockchain sítěmi. Což aktuálně problém u BTC i ETH je. I když v tomto směru není Cardano jediným projektem s touto snahou. 

ADA by měla mít dostatečnou škálovatelnost. Minulost ukázala, že s rostoucím počtem uživatelů sítě dochází k jejímu přetěžování a vznikají hrdla, která zpomalují transakce. Cílem Cardana je docílit toho, že čím více uživatelů v síti bude, tím stabilnější tato síť má být. Zní to hezky, uvidíme, snad se jim to podaří.

Dalším znakem Cardana by měla být podstatně lepší decentralizace sítě. V minulosti jsem zaznamenal vyjádření Charlese Hoskinsona, který stojí za zrodem této kryptoměny. Ten řekl, že Cardano by mělo být maximálně decentralizovanou měnou, podobnou decentralizací nemá žádná další kryptoměna. Opět uvidíme. Silná slova, ale pravdou je, že Cardano v tomto ohledu myslí i na drobné "těžaře" a jejich odměňování. Ethereum např. má poněkud jiný přístup. 

Cardano se skládá hlavně ze dvou vrstev Cardano Settlement Layer a Cardano Computation Layer. Platforma je psaná speciálním programovacím jazykem Haskell.

Ouroboros nové PoS

Není to tak dávno co Cardano implementovalo do své sítě protokol Ouroboros. Jde o vylepšené PoS - tedy Proof of Stakes. Blockchain nevyužívá klasických těžařů pro ověřování transakcí a choď sítě, ale v případě Cardana tzv. validátorů. Uživatel nepotřebuje žádné výkonné zařízení pro těžbu. Postačí jakýkoliv počítač, na kterém si může spustit potřebný software pro zamknutí svých ADA tokenů. Např. peněženka Daedalus. Prozatím je toto funkční v testnetu. Uvidíme, jestli do hlavní sítě se tato funkce implementuje do konce letošního léta.

Reálné využítí Cardana

Toto je prozatím zatím velká neznámá. Jak dalece se bude Cardano využívat. Přesto již nyní jsou vidět určitě malé náznaky. Příkladem může být možnost platit Cardanem na webu Travala.com. Jde o webový portál nabízející hotelové služby z celého světa.

Kdo za Cardanem stojí?

Za projektem stojí nezisková organizace Cardano Foundation, která sídlí ve Švýcarsku. Před pár měsíci se Cardano Foundation  se spojila s francouzskou firmou Ledger. Firma Ledger vyrábí hardwarové peněženky. Další součástí rodiny je IOHK. Tato společnost řeší primárně technickou záležitost. Společnost má na starost vývoj a údržbu Cardana. Další společnosti, která stojí za projektem je Emurgo. Ta se zaměřuje na pomoc organizacím implementovat Cardano. Mezi jejich aktivity patří konzultace či partnerství.

Vývojové fáze Cardana

Jak jsme psali již na začátku článku, Cardano je stále spíše ve fázi vývoje. Dle roadmapy jsme v druhé vývojové fázi Shelley. V této fázi začínáme poprvé testovat staking Cardana. Prozatím tedy v testnetu.

  • Byron - první fáze, budování základní kamenů platformy a PoS algoritmu
  • Shelley - staking
  • Goguen - smart kontrakty
  • Basho - performance sítě a jeji zvyšování výkonu pomocí sidechainů
  • Voltaire - závěrečná fáze, kdy by vše mělo fungovat v rámci komunity bez IOHK

Česko-Slovenská komunita

Cardano má v Česku a na Slovensku silnou komunitu. Skupina Cardanians je velmi aktivní a vždy tam najdete aktuální informace okolo Cardana. Lidé, kteří stojí za tímto projektem publikují různé návody, ale i aplikace. Mezi posledními je např. ADAex. Oficiální web projektu najdete zde. Pokud budete hledat nějakou informaci nebo radu ohledně Cardana, zřejmě ji najdete právě u nich.

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Charles Hoskinson oznámil datum spuštění ostrého provozu Shelley s protokolem Ouroboros. Jde o významný milník této kryptoměny. Již nějaký ten čas se spekuluje o tom, kdy dojde k finálnímu spuštění Shelley a Charles se rozhodl zveřejnit konkrétní datum. Tím je 30. červen, kdyby se vyskytly problémy, tak snad nejpozději 7. července.
Společnost IOHK pracuje pro Cardano na zajímavém řešení - kryptoměnových platbách bez internetu. To by měl zajisti mikročip. Podle vyjádření Charlesa Hoskinsona by mikročip mohl nakonec vést k využití kryptoměn jako "hotovostní platby" pomocí kryptoměn. 
Včera jsme vydali článek s popisem co to vlastně Cardano je a jaké má základní vlastnosti. Dnes trochu rozšíříme téma reálného využití této kryptoměny. Kryptoměny obecně jsou na počátku svého vývoje. Jejich adopce je stále krkolomná, i když některé jsou dál než jiné. Cardano i díky tomu, že stále nemá finální fázi vývoje, neoplývá nějakým bombastickým partnerstvím. Ani jej reálně nevyužívá miliarda uživatelů. Přesto jisté střípky reálného využití Cardana již existují.
Projekt Cardano včera úspěšně zvládl hard fork a nasadil protokolo Ouroboros Byzantine Fault Tolerance, neboli BFT.  Díky tomuto hard forku je Cardano zase o něco blíže k PoS Shelley. Tato změna byla nutná, bez ní by nebylo možné spustit plánované PoS.  Zakladatel Cardana Charles Hoskinson včera sdílel tweet, ve kterém oznamuje, že hard fork byl úspěšný a vstupujeme do OBFT éry. Tento hard fork neměl vliv na držitele Cardana v peněženkách Yoroi či Daedalus a to ani ty, kteří se účástní testnetu.