
Pohled na kryptoměnu: Co je to ten Bitcoin?
Bitcoin před pár lety nikdo neznal. Bitcoin je tu s námi velmi krátce, zhruba 12 let. Přesto se již dokázal globálně prosadit a v mnoha koutech planety někdo o Bitcoinu slyšel. Na našem webu mCoins pravidelně publikujeme články na téma "Pohled na kryptoměnu..." a prozatím jsme se věnovali spíše menším kryptoměnám. Tentokrát se podíváme na "krále" kryptoměn, který dokáže pohnout celým trhem.
Dobře, tak co je to Bitcoin?
Bitcoin je jedničkou mezi tzv. kryptoměnami. Bitcoin využívá peer-to-peer technologii a díky tomu nepotřebuje žádnou centrální organizaci či instituci. Existuje a funguje bez centrálního řízení. Potřebuje pouze, aby svět používal internet. Jde o open source, tedy jeho kód je zcela zdarma. Často je používán jako platidlo. V dnešní době není problém někomu zaplatit za nějaké služby či zboží pomocí mobilní aplikace, kdy se příjemci pošle na jeho bitcoinovou adresu nějaké množství Bitcoinu.
Ač by se mohlo zdát, že hlavní výhodou a využití je online placení, nemusí tomu tak být. My osobně vidíme u BTC, neboli Bitcoinu, hlavní výhodu v uložené hodnotě. Spolu s Bitcoinem se do světa rozšířil blockchain a to je další pozitivum.
Díky vysoce decentralizované síti Bitcoinu, a robustnímu šifrování, není snadné jen tak "rozbít" bitcoin a jeho síť. Proto informace v síti uložené jsou téměř nedobytné. Téměř, dalším aspektem je lidský faktor. Každopádně síť jako taková je velmi bezpečná.
Jak funguje Bitcoin?
Nebudeme zbytečně zacházet do detailů. Myslím že postačí říct, že bitcoin jakožto virtuální měna potřebuji online svět. Tedy internet. Každý Bitcoin je uložen v blockchainu, řekněme česky účetní knize. Přirovnal bych Bitcoin k takovém počítačovému souboru. A peněženku pro změnu k počítači, nebo k jeho disku. Vše je tam pěkně uloženo. Narozdíl od počítače ale není možné jen tak si tam či jinde umáznout Bitcoin. Co se jednou uloží zůstává. To je také důvod, proč nelze jen tak zfalšovat Bitcoin. Celá historie je zaznamenaná. Navíc můžete ten soubor z vašeho PC poslat emailem někomu jinému. Stačí znát jeho adresu. Nemusíte za tou osobou chodit s flash diskem (což by byl prostředník). A daný koncový příjemce to má poměrně rychle u sebe doma.
Transakce v síti Bitcoinu potvrzují tzv. těžaři. To je to známé těžení kryptoměn. Těžaři hledáním šifer vytváří práci, za kterou získavají odměnu. Ta odměna je v podobě bitcoinu. A zaždý vytěžený blok je aktuálně 6,25 Bitcoinu. Dodáme, že na vytěžení jednoho bloku je zapotřebí více času a menší těžaři, kteří zkouší těžit pomocí své grafické karty by dnes nevytěžili blok ani za pár let.
Jak tedy získat bitcoin?
Je několik způsobů. První způsob je ona těžba. Pořídit si kvalitní hardware a začít těžit. Postupu je na internetu více než dost. Ovšem v případě Bitcoinu již to není pro smrtelníka rentabilní. Podstatně rychlejší a výhodnější je Bitcoin koupit. Např. na burze Coinmate. Jak to udělat jsme vám ukázali v tomto videu (má 3 části).
Občas v minulosti se bitcoiny dávali zdarma, bonus za věrnost apod. Dnes takto spíše získáte nějaké nové kryptoměny, jejich cena rozhodně nedosahuje ceny Bitcoinu.
Proč je Bitcoin přirovnáván k digitálnímu zlatu?
Někdy uslyšíte, že Bitcoin je spíše přirovnáván k digitálnímu zlatu, než-li k platidlu. Proč? Primárně protože Bitcoin má skutečně schopnost se chovat jako zlato. Podobně jako zlato, na světě jej není moc. Max. množství Bitcoinu je 21 mil. mincí. Více bitcoinu nebude. Na světě je zhruba 7 mld. lidí. Je jasné, že nemůže mít každý celý Bitcoin. Podobně tak jako nemůže mít každý 10 kg zlata. Zatímco u zlata se občas najde ložisko (v budoucnu třeba i na asteroidech), u BTC nic takového nehrozí. S časem bude Bitcoin vzácnější, protože každé 4 roky probíhá halving. To je událost, která těžařům, kteří zpravidla největšími prodejci Bitcoinu, ukrojí odměnu na půl. A tak na trh mohou dodat o polovinu méně bitcoinů. Při zachování poptávky to způsobí růst ceny. Ne hned, ale časem.
Pravdou je, že při změně protokolu by mohlo teoreticky dojít k navýšení počtu mincí. Ale na tom by se musela shodnout velká část komunity Bitcoinu. V tom je právě ta výhoda decentralizace. Změny lze provádět, ale je zapotřebí mít dostatečný počet "hlasů" pro takové změny. Nelze předpokládat, že komunita by souhlasila s navýšením mincí, protože by si tím utrpěla škodu.
Co se ale stane, až se vytěží poslední Bitcoin? To je otázka, kterou budeme spíše řešit až za zhruba 100 let. Protože tou dobou by k vytěžení posledního Bitcoinu mohlo dojít. Zatím se nabízí asi dvě základní varianty. Ta první, zvýšit počet mincí v oběhu je jednou z nich. Nepřijde mi to ale příliš pravděpodobné.
Druhou variantou je, že těžaři budou dostávat větší odměny za potvrzení transakcí. I dnes dostává těžař odměnu nejen za vytěžení bloku, ale také za potvrzení transakcí. Dnes je to pár set dolarů za blok, ale v budoucnu je dost možné, že ta odměnu bude řádově vyšší. S tím jak roste počet transakcí i s rostoucí cenou samotného BTC.
Může stát Bitcoin 100 000 dolarů?
Stručná odpověď zní, ano může. Jak už to ale bývá, nic není jisté. A zvláště tyto časy ukázaly, že stačí málo, a jistoty jsou pryč. Bitcoin časem bude vzácnější a s růstém poptávky může jeho hodnota vzrůst i na 100 000 dolarů. V minulosti dokázal během cyklu vzrůst i mnohem více, než by tomu bylo dnes, pokud by jeho cena šla na tak vysokou úroveň.
Přesto je třeba pamatovat, že kryptoměny jsou rizikové aktivum. Nikdo nic nezaručí. Technologicky je Bitcoin pro mě osobně velmi zajímavý.
I tak před investováním spíše otázku otočte - může Bitcoin zase stát 1000 dolarů? A pokud se tak stane, jak to zamává s mojí ekonomickou situací? Díky těmto otázkám pak člověk investuje jen tolik, o kolik může přijít.