Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 36017.56 $
Ethereum 1216.58 $
CrypticCoin 11.26 $
Tether 1 $
Polkadot 18.01 $
Sether 655.86 $
XRP 0.28 $
Cardano 0.34 $
Dether 117.15 $
Litecoin 142.9 $
Bitcoin Cash 488.16 $
Chainlink 20.22 $
Stellar 0.29 $
Binance Coin 42.77 $
Wrapped Bitcoin 35892.23 $
Bitcoin SV 204.93 $
USD Coin 1 $
Monero 154.81 $
EOS 2.77 $
HEX 0.01 $
Cosmos 8.77 $
Celsius 4.93 $
TRON 0.03 $
Tezos 2.83 $
NEM 0.22 $
Aave 179.11 $
Uniswap 8.24 $
OKB 6.07 $
VeChain 0.03 $
NEO 23.43 $
Synthetix Network Token 15.48 $
Maker 1479.59 $
Dai 1 $
Crypto.com Coin 0.08 $
Dash 124.28 $
Huobi Token 5.17 $
Zcash 108.4 $
Dogecoin 0.01 $
IOTA 0.42 $
yearn.finance 33203.22 $
DeFi Chain 2.62 $
Ethereum Classic 7.71 $
FTX Token 9.38 $
Kusama 103.1 $
Cofound.it 2.64 $
Filecoin [Futures] 53.93 $
Bitcoin Vault 73.57 $
Zilliqa 0.07 $
Binance USD 1 $
Decred 56.85 $

Pohled na kryptoměnu: Co je to ten Bitcoin?

3.9.2020 12:32 | Autor: Dan Česák

Bitcoin před pár lety nikdo neznal. Bitcoin je tu s námi velmi krátce, zhruba 12 let. Přesto se již dokázal globálně prosadit a v mnoha koutech planety někdo o Bitcoinu  slyšel. Na našem webu mCoins pravidelně publikujeme články na téma "Pohled na kryptoměnu..." a prozatím jsme se věnovali spíše menším kryptoměnám. Tentokrát se podíváme na "krále" kryptoměn, který dokáže pohnout celým trhem.

Dobře, tak co je to Bitcoin?

Bitcoin je jedničkou mezi tzv. kryptoměnami. Bitcoin využívá peer-to-peer technologii a díky tomu nepotřebuje žádnou centrální organizaci či instituci. Existuje a funguje bez centrálního řízení. Potřebuje pouze, aby svět používal internet. Jde o open source, tedy jeho kód je zcela zdarma. Často je používán jako platidlo. V dnešní době není problém někomu zaplatit za nějaké služby či zboží pomocí mobilní aplikace, kdy se příjemci pošle na jeho bitcoinovou adresu nějaké množství Bitcoinu. 

Ač by se mohlo zdát, že hlavní výhodou a využití je online placení, nemusí tomu tak být. My osobně vidíme u BTC, neboli Bitcoinu, hlavní výhodu v uložené hodnotě. Spolu s Bitcoinem se do světa rozšířil blockchain a to je další pozitivum. 

Díky vysoce decentralizované síti Bitcoinu, a robustnímu šifrování, není snadné jen tak "rozbít" bitcoin a jeho síť. Proto informace v síti uložené jsou téměř nedobytné. Téměř, dalším aspektem je lidský faktor. Každopádně síť jako taková je velmi bezpečná.

Jak funguje Bitcoin?

Nebudeme zbytečně zacházet do detailů. Myslím že postačí říct, že bitcoin jakožto virtuální měna potřebuji online svět. Tedy internet. Každý Bitcoin je uložen v blockchainu, řekněme česky účetní knize. Přirovnal bych Bitcoin k takovém počítačovému souboru. A peněženku pro změnu k počítači, nebo k jeho disku. Vše je tam pěkně uloženo. Narozdíl od počítače ale není možné jen tak si tam či jinde umáznout Bitcoin. Co se jednou uloží zůstává. To je také důvod, proč nelze jen tak zfalšovat Bitcoin. Celá historie je zaznamenaná. Navíc můžete ten soubor z vašeho PC poslat emailem někomu jinému. Stačí znát jeho adresu. Nemusíte za tou osobou chodit s flash diskem (což by byl prostředník). A daný koncový příjemce to má poměrně rychle u sebe doma.

Transakce v síti Bitcoinu potvrzují tzv. těžaři. To je to známé těžení kryptoměn. Těžaři hledáním šifer vytváří práci, za kterou získavají odměnu. Ta odměna je v podobě bitcoinu. A zaždý vytěžený blok je aktuálně 6,25 Bitcoinu. Dodáme, že na vytěžení jednoho bloku je zapotřebí více času a menší těžaři, kteří zkouší těžit pomocí své grafické karty by dnes nevytěžili blok ani za pár let.

Jak tedy získat bitcoin?

Je několik způsobů. První způsob je ona těžba. Pořídit si kvalitní hardware a začít těžit. Postupu je na internetu více než dost. Ovšem v případě Bitcoinu již to není pro smrtelníka rentabilní. Podstatně rychlejší a výhodnější je Bitcoin koupit. Např. na burze Coinmate. Jak to udělat jsme vám ukázali v tomto videu (má 3 části).

Občas v minulosti se bitcoiny dávali zdarma, bonus za věrnost apod. Dnes takto spíše získáte nějaké nové kryptoměny, jejich cena rozhodně nedosahuje ceny Bitcoinu.

Proč je Bitcoin přirovnáván k digitálnímu zlatu?

Někdy uslyšíte, že Bitcoin je spíše přirovnáván k digitálnímu zlatu, než-li k platidlu. Proč? Primárně protože Bitcoin má skutečně schopnost se chovat jako zlato. Podobně jako zlato, na světě jej není moc. Max. množství Bitcoinu je 21 mil. mincí. Více bitcoinu nebude. Na světě je zhruba 7 mld. lidí. Je jasné, že nemůže mít každý celý Bitcoin. Podobně tak jako nemůže mít každý 10 kg zlata. Zatímco u zlata se občas najde ložisko (v budoucnu třeba i na asteroidech), u BTC nic takového nehrozí. S časem bude Bitcoin vzácnější, protože každé 4 roky probíhá halving. To je událost, která těžařům, kteří zpravidla největšími prodejci Bitcoinu, ukrojí odměnu na půl. A tak na trh mohou dodat o polovinu méně bitcoinů. Při zachování poptávky to způsobí růst ceny. Ne hned, ale časem.

Pravdou je, že při změně protokolu by mohlo teoreticky dojít k navýšení počtu mincí. Ale na tom by se musela shodnout velká část komunity Bitcoinu. V tom je právě ta výhoda decentralizace. Změny lze provádět, ale je zapotřebí mít dostatečný počet "hlasů" pro takové změny. Nelze předpokládat, že komunita by souhlasila s navýšením mincí, protože by si tím utrpěla škodu.

Co se ale stane, až se vytěží poslední Bitcoin? To je otázka, kterou budeme spíše řešit až za zhruba 100 let. Protože tou dobou by k vytěžení posledního Bitcoinu mohlo dojít. Zatím se nabízí asi dvě základní varianty. Ta první, zvýšit počet mincí v oběhu je jednou z nich. Nepřijde mi to ale příliš pravděpodobné.

Druhou variantou je, že těžaři budou dostávat větší odměny za potvrzení transakcí. I dnes dostává těžař odměnu nejen za vytěžení bloku, ale také za potvrzení transakcí. Dnes je to pár set dolarů za blok, ale v budoucnu je dost možné, že ta odměnu bude řádově vyšší. S tím jak roste počet transakcí i s rostoucí cenou samotného BTC. 

Může stát Bitcoin 100 000 dolarů?

Stručná odpověď zní, ano může. Jak už to ale bývá, nic není jisté. A zvláště tyto časy ukázaly, že stačí málo, a jistoty jsou pryč. Bitcoin časem bude vzácnější a s růstém poptávky může jeho hodnota vzrůst i na 100 000 dolarů. V minulosti dokázal během cyklu vzrůst i mnohem více, než by tomu bylo dnes, pokud by jeho cena šla na tak vysokou úroveň.

Přesto je třeba pamatovat, že kryptoměny jsou rizikové aktivum. Nikdo nic nezaručí. Technologicky je Bitcoin pro mě osobně velmi zajímavý.

I tak před investováním spíše otázku otočte - může Bitcoin zase stát 1000 dolarů? A pokud se tak stane, jak to zamává s mojí ekonomickou situací? Díky těmto otázkám pak člověk investuje jen tolik, o kolik může přijít.

 

 

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

V posledních dnech Bitcoin tvořil nové a nové cenové vrcholy. Tento víkend byl ale spíše ve znamení korekce. A tak z vrcholu na cenové hladině 42 000 dolarů postupně vyklesal ke 33 500 dolarů. Aktuální cena je 35 600 dolarů. Mnoho odborníků na kryptoměny očekávalo tento pohyb, korekce i o 20% není v případě kryptoměn nijak neobvyklá. Dokonce je možné další pokračování, konečná bilance ještě není jasná. V minulosti Bitcoin klesl při tak prudkém růstu i o více než 30%. V současné chvíli se zdá hodnota 28 000 dolarů jako support, který odpovídá oněm cca. třiceti procentům.
Bitcoin tento týden překonal 40 000 dolarů a nyní se drží v úrovních mezi 36 a 42 tisíci dolary. Kapitalizace Bitcoinu již dosáhla přes 760 mld. amerických dolarů. Bitcoin ovšem není jediný, který láme rekordy. Pokud se podíváme na Ethereum to je již poměrně hodně blízko svého ATH vůči dolaru. ATH pak překonali kryptoměny jako Avalanche nebo Theta. Navíc se objevili zprávy, že v USA hodlají pomoci dalším stimulačním baličkem v rekordním množství. Často bývá považován současný růst Bitcoinu za výsledek těchto stimulačních balíčků a zájmu o technologické projekty.
Bitcoin přes všechny očekávání se pustil na extremně rychlou jízdu a tento víkend překonal i 34 000 dolarů. Kdo by to řekl ještě dva měsíce zpět? Každopádně, jak jsme upozorňovali, bylo zřejmé, že Bitcoin se chystá prolomit ATH z roku 2017. To se stalo a následoval poměrně bouřlivý posun nahoru. Korekci očekáváme už od cenovky 25 000 dolarů. A pokles o 30 až 40% není v případě BTC nezvyklý. Ovšem z jaké cenové hladinu k tomu dojde je to nejtěžší, co lze předvídat. Může k tomu dojít nyní, ale třeba i za několik týdnů, kdy Bitcoin může atakovat hranici i 50 000 dolarů.
Bitcoin včera překonal 20 000 dolarů a pohybuje se tak nad ATH z roku 2017. Přitom během poslední noci přidal další procenta růstu a obchoduje se aktuálně na hodnotě téměř 22 000 dolarů. Aktuálně Bitcoin před sebou nemá jasné rezistence. Existují pouze psychologické hranice, a to menší či větší. Ta nejbližší je na úrovni 25 000 dolarů.