Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 10965.37 $
Ethereum 374.42 $
Tether 1 $
XRP 0.25 $
Bitcoin Cash 228.05 $
Binance Coin 26.28 $
Polkadot 4.66 $
Chainlink 9.8 $
Litecoin 47.19 $
Bitcoin SV 154.83 $
Cardano 0.09 $
Crypto.com Coin 0.16 $
EOS 2.68 $
USD Coin 1 $
TRON 0.03 $
OKB 6.19 $
NEO 24.15 $
Tezos 2.23 $
Monero 93.02 $
Stellar 0.08 $
Cosmos 4.71 $
Huobi Token 4.82 $
NEM 0.11 $
VeChain 0.01 $
Wrapped Bitcoin 10964.15 $
yearn.finance 27617.52 $
Dai 1.01 $
Aave 0.58 $
IOTA 0.27 $
UMA 12.8 $
HEX 0 $
Dash 71.2 $
Ethereum Classic 5.14 $
Zcash 58.06 $
Uniswap 5.32 $
TrueUSD 1 $
Ontology 0.72 $
Maker 482.8 $
Compound 144.57 $
DigiByte 0.03 $
Synthetix Network Token 4.2 $
Binance USD 1 $
OmiseGO 2.9 $
HedgeTrade 1.11 $
FTX Token 3.77 $
Dogecoin 0 $
Basic Attention Token 0.24 $
Celsius 0.78 $
Algorand 0.33 $
Kusama 39.07 $

Pohled na kryptoměnu: Co je to ten Bitcoin?

3.9.2020 12:32 | Autor: Dan Česák

Bitcoin před pár lety nikdo neznal. Bitcoin je tu s námi velmi krátce, zhruba 12 let. Přesto se již dokázal globálně prosadit a v mnoha koutech planety někdo o Bitcoinu  slyšel. Na našem webu mCoins pravidelně publikujeme články na téma "Pohled na kryptoměnu..." a prozatím jsme se věnovali spíše menším kryptoměnám. Tentokrát se podíváme na "krále" kryptoměn, který dokáže pohnout celým trhem.

Dobře, tak co je to Bitcoin?

Bitcoin je jedničkou mezi tzv. kryptoměnami. Bitcoin využívá peer-to-peer technologii a díky tomu nepotřebuje žádnou centrální organizaci či instituci. Existuje a funguje bez centrálního řízení. Potřebuje pouze, aby svět používal internet. Jde o open source, tedy jeho kód je zcela zdarma. Často je používán jako platidlo. V dnešní době není problém někomu zaplatit za nějaké služby či zboží pomocí mobilní aplikace, kdy se příjemci pošle na jeho bitcoinovou adresu nějaké množství Bitcoinu. 

Ač by se mohlo zdát, že hlavní výhodou a využití je online placení, nemusí tomu tak být. My osobně vidíme u BTC, neboli Bitcoinu, hlavní výhodu v uložené hodnotě. Spolu s Bitcoinem se do světa rozšířil blockchain a to je další pozitivum. 

Díky vysoce decentralizované síti Bitcoinu, a robustnímu šifrování, není snadné jen tak "rozbít" bitcoin a jeho síť. Proto informace v síti uložené jsou téměř nedobytné. Téměř, dalším aspektem je lidský faktor. Každopádně síť jako taková je velmi bezpečná.

Jak funguje Bitcoin?

Nebudeme zbytečně zacházet do detailů. Myslím že postačí říct, že bitcoin jakožto virtuální měna potřebuji online svět. Tedy internet. Každý Bitcoin je uložen v blockchainu, řekněme česky účetní knize. Přirovnal bych Bitcoin k takovém počítačovému souboru. A peněženku pro změnu k počítači, nebo k jeho disku. Vše je tam pěkně uloženo. Narozdíl od počítače ale není možné jen tak si tam či jinde umáznout Bitcoin. Co se jednou uloží zůstává. To je také důvod, proč nelze jen tak zfalšovat Bitcoin. Celá historie je zaznamenaná. Navíc můžete ten soubor z vašeho PC poslat emailem někomu jinému. Stačí znát jeho adresu. Nemusíte za tou osobou chodit s flash diskem (což by byl prostředník). A daný koncový příjemce to má poměrně rychle u sebe doma.

Transakce v síti Bitcoinu potvrzují tzv. těžaři. To je to známé těžení kryptoměn. Těžaři hledáním šifer vytváří práci, za kterou získavají odměnu. Ta odměna je v podobě bitcoinu. A zaždý vytěžený blok je aktuálně 6,25 Bitcoinu. Dodáme, že na vytěžení jednoho bloku je zapotřebí více času a menší těžaři, kteří zkouší těžit pomocí své grafické karty by dnes nevytěžili blok ani za pár let.

Jak tedy získat bitcoin?

Je několik způsobů. První způsob je ona těžba. Pořídit si kvalitní hardware a začít těžit. Postupu je na internetu více než dost. Ovšem v případě Bitcoinu již to není pro smrtelníka rentabilní. Podstatně rychlejší a výhodnější je Bitcoin koupit. Např. na burze Coinmate. Jak to udělat jsme vám ukázali v tomto videu (má 3 části).

Občas v minulosti se bitcoiny dávali zdarma, bonus za věrnost apod. Dnes takto spíše získáte nějaké nové kryptoměny, jejich cena rozhodně nedosahuje ceny Bitcoinu.

Proč je Bitcoin přirovnáván k digitálnímu zlatu?

Někdy uslyšíte, že Bitcoin je spíše přirovnáván k digitálnímu zlatu, než-li k platidlu. Proč? Primárně protože Bitcoin má skutečně schopnost se chovat jako zlato. Podobně jako zlato, na světě jej není moc. Max. množství Bitcoinu je 21 mil. mincí. Více bitcoinu nebude. Na světě je zhruba 7 mld. lidí. Je jasné, že nemůže mít každý celý Bitcoin. Podobně tak jako nemůže mít každý 10 kg zlata. Zatímco u zlata se občas najde ložisko (v budoucnu třeba i na asteroidech), u BTC nic takového nehrozí. S časem bude Bitcoin vzácnější, protože každé 4 roky probíhá halving. To je událost, která těžařům, kteří zpravidla největšími prodejci Bitcoinu, ukrojí odměnu na půl. A tak na trh mohou dodat o polovinu méně bitcoinů. Při zachování poptávky to způsobí růst ceny. Ne hned, ale časem.

Pravdou je, že při změně protokolu by mohlo teoreticky dojít k navýšení počtu mincí. Ale na tom by se musela shodnout velká část komunity Bitcoinu. V tom je právě ta výhoda decentralizace. Změny lze provádět, ale je zapotřebí mít dostatečný počet "hlasů" pro takové změny. Nelze předpokládat, že komunita by souhlasila s navýšením mincí, protože by si tím utrpěla škodu.

Co se ale stane, až se vytěží poslední Bitcoin? To je otázka, kterou budeme spíše řešit až za zhruba 100 let. Protože tou dobou by k vytěžení posledního Bitcoinu mohlo dojít. Zatím se nabízí asi dvě základní varianty. Ta první, zvýšit počet mincí v oběhu je jednou z nich. Nepřijde mi to ale příliš pravděpodobné.

Druhou variantou je, že těžaři budou dostávat větší odměny za potvrzení transakcí. I dnes dostává těžař odměnu nejen za vytěžení bloku, ale také za potvrzení transakcí. Dnes je to pár set dolarů za blok, ale v budoucnu je dost možné, že ta odměnu bude řádově vyšší. S tím jak roste počet transakcí i s rostoucí cenou samotného BTC. 

Může stát Bitcoin 100 000 dolarů?

Stručná odpověď zní, ano může. Jak už to ale bývá, nic není jisté. A zvláště tyto časy ukázaly, že stačí málo, a jistoty jsou pryč. Bitcoin časem bude vzácnější a s růstém poptávky může jeho hodnota vzrůst i na 100 000 dolarů. V minulosti dokázal během cyklu vzrůst i mnohem více, než by tomu bylo dnes, pokud by jeho cena šla na tak vysokou úroveň.

Přesto je třeba pamatovat, že kryptoměny jsou rizikové aktivum. Nikdo nic nezaručí. Technologicky je Bitcoin pro mě osobně velmi zajímavý.

I tak před investováním spíše otázku otočte - může Bitcoin zase stát 1000 dolarů? A pokud se tak stane, jak to zamává s mojí ekonomickou situací? Díky těmto otázkám pak člověk investuje jen tolik, o kolik může přijít.

 

 

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Stalo se to poměrně rychle. Ještě před pár dny jsme testovali úroveň 12 000 dolarů. A dnes brzy ráno stálo BTC chvíli pod 10 000 dolarů. Oči mnoha traderů se upírají k nevyplněnému gapu, který je někde poblíž 9 700 dolarů za Bitcoin. Co se vlastně stalo? Jako vždy důvodů se uvádí více. Vše začalo v době, kdy se objevila zpráva o zatýkání a podvodech kryptoměnové burzy Bithumb. Když už to vypadalo, že je po všem, začali padat akcie technologických firem. SPX včera prodělal také výraznější korekci. Navíc se ukazuje, že trh mohli potopit i těžaři, kteří začali přesouvat Bitcoiny na burzy.
Je to již více než jeden měsíc, kdy se Bitcoin opět podíval nad hranici 10 000 dolarů.  Možná to tak nevypadá, ale v životě Bitcoinu je hranice 10 000 dolarů jen krátkou epizodou. Tato hranice je však důležitou psychologickou hranicí a v grafu je poměrně hodně zřetelné, že úroveň desetitisíc dolarů představuje důležitý milník pro vývoj ceny u BTC.
Během včerejšího dne začal Bitcoin prudce klesat. Z cenovky okolo 11 900 dolarů, se dostal pod 11 200 dolarů.Vypadá to ale, že celé to začalo v komoditách u zlata a stříbra.Nebývá to často, aby zlato spadlo o 6% prakticky v jeden den. Od počátku týdne je zlato o více než 9% níže. Stříbro dokonce překonali tyto hodnoty, ač se možná někdo domníval, že se tak nestane. Stříbro si odepsalo oproti počátku týdne už 22%. Americké akcie však rostou a čím dál blíže se pohybujeme k ATH.
Bitcoin o víkendu zažil poměrně hodně volatilní časy. Postupně vystoupal nad 12 000 dolarů a poté během pár minut spadnul až k supportu okolo 10 500 dolarů. Pro běžného investora možná poněkud sběsilá jízda. Avšak ve světě kryptoměn nijak ojedinělý případ. I v minulosti během bull marketu docházelo k podobným propadům. 20 až 30 procent bylo poměrně běžné