Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 27257.83 $
Ethereum 1844.58 $
ATMChain 18.05 $
Tether 1 $
Binance Coin 308.13 $
USD Coin 1 $
CrypticCoin 11.26 $
XRP 0.47 $
Ferrum Network 347.87 $
Cardano 0.38 $
Lido Staked Ether 1842.76 $
OKB 46.94 $
Dogecoin 0.07 $
Polygon 0.92 $
Solana 20.52 $
TRON 0.08 $
WETH 1844.66 $
Litecoin 89.45 $
Dai 1 $
Polkadot 5.4 $
Binance USD 1 $
Shiba Inu 0 $
Avalanche 14.52 $
Wrapped Bitcoin 27244.59 $
LEO Token 3.52 $
Cosmos 10.62 $
Chainlink 6.51 $
Uniswap 5.05 $
The Open Network 1.92 $
Monero 153.61 $
Ethereum Classic 18.29 $
Stellar 0.09 $
Pulsechain 0 $
Bitcoin Cash 114.31 $
Internet Computer 4.91 $
TrueUSD 1 $
Binance Bitcoin 27341.41 $
Filecoin 4.54 $
Arbitrum 1.49 $
Lido DAO 1.99 $
Aptos 8.48 $
Hedera Hashgraph 0.05 $
Arbitrum 1.19 $
Near Protocol 1.65 $
VeChain 0.02 $
Blockstack 1.17 $
HEX from Pulsechain 0.02 $
PulseX 0 $
Quant 103.08 $
HEX 0.01 $

Srovnáváme PoW a PoS

21.5.2020 06:06 | Autor: Redakce

Dnes se podíváme na PoW neboli Proof of Work a PoS, tedy Proof of Stake. Zjistíme co to vlastně znamená a jaký je mezi nimi rozdíl. Na světě se nejdříve objevil konsensus PoW. A to proto, že jej použil Bitcoin a dodnes používá.

PoW - důkaz na základě práce

Proof of Work je konsensus, který potvrzuje hodnotu kryptoměny na základě "hrubé" práce. Jednotlivé transakce potvrzuji těžaři, kteří "pracují" za pomocí CPU, GPU nebo speciálních zařízení jako jsou ASIC.  Jejich odměnou jsou mince dané kryptoměny. V případě BTC je to nyní za jeden vytěžený blok 6,25 BTC. Tento způsob potvrzování je poměrně bezpečný. 

V tomto typu konsensu občas slýcháme problém 51% útoku. K tomu může dojít, pokud někdo má více jak jednu polovinu výkonu celé sítě. Tento útok neumožní útočníkovi získat přístup ke konkrétním adresám. Ale dokáže ostatní "předehnat" a defacto vytvořit si vlastní větev. Díky tomu může dojít k tzv. double spend, dvojí utrácení. Útočníkovi umožní, jednoduše řečeno, "upravit" provedené transakce, resp. bloky. Příklad: pokud něco prodáte za BTC, příjde vám potvrzení o transakci. Vše vypadá v pořádku. Jenže vy jste to prodali někomu, kdo má více než 50% výkon sítě BTC. A ten někdo by mohl zpětně tuto transakci "eliminovat". Výsledek by byl ten, že nejenže bude mít  doma váš produkt/výrobek, ale i váš Bitcoin.

Pokud jde o BTC, aktuálně není žádný mining pool nebo uživatel, který by měl tak vysoký výkon a nevypadá to, že by v blízké budoucnosti k tomu došlo. Maximální hodnoty poolu jsou okolo 19%. To je do 51% velmi daleko. 

Některým altcoinům se to ale stalo. Existují řešení, které toto eliminují. Projekt, který toto dokázal omezit je např. Komodo. Naopak, 51% útok znají kryptoměny jako ETC (Ethereum Classic) nebo BCH v roce 2019. Proto je dobré si kontrolovat, zda projekt, který mě zaujal náhodou až příliš necentralizuje svůj výpočetní výkon.

Kryptoměny, které používají PoW:

 • Bitcoin
 • Ethereum (aktuálně přechází na PoS)
 • Monero
 • Vertcoin
 • Ethereum Classic
 • Zcash

a mnoho jiných. 

PoW je velmi energeticky náročný a bývá mu to vyčítáno.

Jak funguje těžba u Bitcoinu?

Ještě se podíváme blíže na PoW Bitcoinu. Transakce v BTC síti jsou seskupeny do paměti, které říkáme mempool. Blok je vytvářen cca. každých 10min. Každá transakce v mempoolu vyžaduje ověření a to pomocí těžařů. A tento proces ověřování označujeme jako těžba. Uživatel který požaduje transakci, poskytne data těžaři, ten danou transakci ověří a je-li v pořádku přesune ji do dalšího volného bloku. Těžař ale musí znát hash bloku, který samozřejmě není lehce zjistitelný. Těžaři tento hash hledají "hrubou prací", kdy zkouší jedno číslo za druhým. Vyhrává ten, kdo najde hash pomoci síly. Tento "nálezce" hashe všem oznámí hodnotu hashe a tzv. vytěží blok a získá odměnu, aktuálně tedy 6.25 BTC. Pro vytěžení bloku je zapotřebí velkého výpočetního výkonu. Proto se těžaři sdružují do těžařských poolů. Odměnu pak pool rozdělí mezi své jednotlivé těžaře. Samozřejmě, často si nechá poplatek.

Ještě je dobré vědět, že časem je snažší najít jednotlivé hashe. A proto se doba nalezení bloku postupně zkracuje. Z tohoto důvodu dochází k revizi každých 14 dnů, aby nalezení řetěžce bylo opět složitější. Jakmile k této revizi dojde, je zapotřebí větší množství výkonu. Tím se zajistí, že "těžba" opravdu není snadná.

style="display:block"
data-ad-client="ca-pub-4027721317069786"
data-ad-slot="2767792358"
data-ad-format="link"
data-full-width-responsive="true">

PoS - důkaz na základě sázky

PoS je poněkud jiným typem konsensu. Zde dochází k potvrzování transakcí "sázkou" nebo lépe česky řečeno držením mincí daného projektu. U PoS nedochází k "těžbě" nových mincí. Všechny mince již existují. Ale držitel mince dostává odměny za potvrzování transakcí. Tyto poplatky jsou sice nízké, ale může jít o jistou formu pasivního příjmu. U PoS se zohledňuje množství držených (někdy i zamknutých) mincí a často i doba po kterou daný uživatel transakce potvrzuje. Možná lépe řečeno doba po kterou se na PoS podílí.

Čistě teoreticky, i u PoS by šlo provést 51% útok. Někdo by musel vlastnit více jak polovinu mincí. Je to ale málo pravděpodobné.

U PoS je zajímavé, že do procesu ověřování transakce nemusí být zapojena celá síť. Což zlepšuje škálovatelnost kryptoměny.

Kryptoměny, které používají PoS

 • Neo
 • Peercoin (vůbec první kryptoměna, která použila PoS)
 • Cardano
 • Pivx
 • Zencash
 • Navcoin

a mnoho jiných.

Pokud srovnáme oba typy, zjistíme, že každý má své výhody a nevýhody. Hlavní nevýhodou u PoW je velká energetická náročnost. Jde sice o bezpečnější způsob ověřování transakcí, ale dnes už v tomto ohledu pokročilo i PoS. Údajně Cardano připravuje takový typ PoS, který dosahuje vyšší bezpečnosti než klasická PoW.

Problém u PoS je, že pokud někdo má dostatečnou kapitalizaci, může zkoupit většinu mincí. Samozřejmě to bude velmi nákladné a je otázkou, zda by se útočníkovi něco takového vůbec vyplatilo. Tento problém by měl řešit v případě ETH Casper. V síti ETH totiž bude docházet i k "potrestání" nepoctivých účastníků transakcí.

 

Printer Friendly, PDF & Email

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Podle informací z čínské televize bylo oznámeno, že Hongkong povoluje retailovým investorům nákup bitcoinu. Tato zpráva přichází poté, co Čína nedávno zpřísnila svůj postoj k kryptoměnám a zakázala těžbu i obchodování s nimi. Nyní se však zdá, že situace se mění a Čína opět umožňuje obchodování s kryptoměnami, alespoň v Hongkongu. Zdroj: @BitcoinMagazine Ron DeSantis slibuje ochranu práv na bitcoin Americký
Pákistán zakáže kryptoměny a nelegalizuje jePodle zdroje @WatcherGuru se Pákistán rozhodl zavést zákaz kryptoměn a uvedl, že je nikdy nelegalizuje. Tento krok může mít vliv na celosvětový trh s kryptoměnami, protože Pákistán je jednou z nejlidnatějších zemí světa.
Nová investiční strategie společnosti TetherSpolečnost Tether, vydavatel stabilní měny USDT, oznámila novou investiční strategii. Až 15 % z realizovaných zisků bude směřovat na nákup kryptoměny Bitcoin, čímž posílí rezervy své stablecoin. Zdroj: @SwftCoin
V nedávném tweetu byl představen nový krypto projekt s názvem Billionair App, který se zaměřuje na decentralizované finance (DeFi), nezastupitelné tokeny (NFT) a airdropy. Projekt má vlastní webovou stránku, kde si zájemci mohou najít více informací o tomto zajímavém projektu. Zdroj: @B2DB2DS Bitcoin ve Skotsku Na ulicích Skotska byl s