Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 31472.89 $
Ethereum 1317.41 $
CrypticCoin 11.26 $
Tether 1 $
Polkadot 15.74 $
Sether 655.86 $
XRP 0.26 $
Cardano 0.34 $
Dether 117.15 $
Chainlink 24.08 $
Litecoin 129.67 $
Bitcoin Cash 394.88 $
Binance Coin 42.15 $
Stellar 0.26 $
Wrapped Bitcoin 31465.52 $
Aave 295.13 $
Bitcoin SV 166.37 $
Uniswap 14.34 $
USD Coin 1 $
EOS 2.73 $
Monero 135.42 $
Tezos 2.98 $
HEX 0.01 $
Cosmos 8.2 $
Celsius 4.73 $
TRON 0.03 $
NEM 0.23 $
VeChain 0.03 $
Synthetix Network Token 16.38 $
Dai 1 $
NEO 22.74 $
OKB 5.47 $
Dogecoin 0.01 $
Maker 1408.57 $
Huobi Token 5.69 $
Crypto.com Coin 0.07 $
IOTA 0.41 $
Aave 2.93 $
Dash 102.12 $
Kusama 112.42 $
FTX Token 9.91 $
Zcash 82.84 $
DeFi Chain 2.45 $
yearn.finance 29241.23 $
Cofound.it 2.64 $
Ethereum Classic 7.28 $
Elrond 60.2 $
Filecoin [Futures] 53.93 $
Compound 242.02 $
Binance USD 1 $

USDC, druhý stablecoin z TOP 20 na blockchainu Algorand

25.6.2020 13:34 | Autor: Dan Česák

Po Ethereu, na kterém běží aktuálně nejvíc stablecoinů, jež jsou hnací sílou decentralizovaných financí, přichází na blockchain Algorandu další významný stablecoin USD Coin (USDC).

V únoru tohoto roku byla oznámena spolupráce Algorandu s USDT Tetherem a od té doby si jej můžete posílat i v rámci sítě Algorand. A to levněji a rychleji než na síti Ethereum, jelikož ta stále ještě vyžaduje pro konsensus v síti ověřování za pomocí těžebního hardware, tzv. Proof of Work, což jak všichni dobře víme, není konsensuální mechanismus tak dobře škálující jako Proof of Stake. Ano, právě proto přechází také Ethereum na Ethereum 2.0, které bude již plně běžet na PoS.

Včera přišlo oznámení o spolupráci s dalším stablecoinem z TOP 20, a sice USD Coinem (USDC), který také nově poběží na blockchainu Algorand.

Tether se nachází v žebříčku CMC na 3 místě co do kapitalizace, USDC sedí v moment psaní tohoto článku na pozici 18 a je tedy druhým nejvíce kapitalizovaným stablecoinem. Na Algorandu tedy poběží nově dva nejkapitalizovanější stablecoiny.

Co to znamená pro Algorand?

Úspěch Algorandu bude záviset na míře adopce, platí to tak u všech kryptoměn, bitcoin nevyjímaje. U projektů, které chtějí nějakým způsobem zasáhnout do DeFi a ukrojit si svůj díl z celkového koláče decentralizovaných financí to platí dvojnásob. Marketing a nová partnerství se stávajícími zaběhnutými stablecoiny je rozhodně jednou z hlavních hnacích motorů této adopce. Projekty s dokonalým technologickým řešením bez reálného využití jen stěží naleznou tu správnou míru adopce.

USDC na blockchainu Algorand bude sloužit jako primární způsob vstupu institucí do kryptoměn, a to zejména díky využití služeb společnosti Circle Constortium. Samozřejmostí je také budoucí využívání finančních aplikací veřejných vrstev Algorandu.

Algorand jako řešení pro DeFi

Ethereum je v DeFi momentálně jasný král, pokud by už teď nasadil PoS, asi by se na jeho úroveň dostávaly ostatní smartchainy jen velmi těžko. K plnému nasazení chystaných updatů má však ještě daleko, proto je tu šance pro další projekty, ukázat, jak jsou na tom.

Algorand využívá pro tokeny a assety běžících na svém blockchainu stejných výhod, které má jeho nativní mince ALGO. A tedy finalita bloků v řádech sekund (maximum je 5 sekund), velká míra škálovatelnosti v současné době dosahující 1000 TPS, vysoká úroveň zabezpečení a nízké transakční poplatky. Oproti jiným projektům také ještě nabízí bonus v podobě maximální úrovně decentralizace, protože na konsensu se podílí prakticky všechny online mince, právo navrhnout blok má tedy také uživatel s 1 ALGO v peněžence, stejně tak jako velryba s 1 milionem ALGO.

Algorand díky této nové spolupráci s USDC rozšiřuje škálu stablecoinů na svém blockchainu a dostává se do relativního náskoku před ostatními blockchainovými platformami zaměřenými na DeFi, pokud samozřejmě pomineme Ethereum, které je o parník před ostatními. Ale na jak dlouho?!

Co je Algorand

Algorand je veřejná blockchainová platforma využívající pro konsensus v síti algoritmus Pure Proof of Stake. Díky využití kryptografické loterie s názvem Verifiable Random Functions neubírá na bezpečnosti a dokáže udržet vysokou míru decentralizace a škálování. Stojí tedy někde uprostřed v pomyslném blockchainovém trilema, jak jej nazval vývojář Etherea Vitalik Buterin.

Za myšlenkou vzniku Algorandu stojí profesor MIT a držitel Turingova ocenění Silvio Micali. Se svým nápadem se spojil se dvěma byznysmeny Stevem Kokinosem a Sean W. Fordem a založili Algorand Foundation. První blok Algorandu byl vytěžen 11. června 2019, mainnet jede tedy něco málo přes rok.

Co je USD Coin

USDC je stablecoin typu IOU, který je krytý 1:1 fyzickými dolary. USDC je podporovaný společností Circle, která je spoluzakladatelem platformy Centre a také kryptoměnovou burzou Coinbase. Díky využití platformy Centre mohou běžní uživatelé a institucionální investoři využívat platební systém postavený na blockchainu tak jednoduše, jako nyní využívají třeba internetové bankovnictví nebo emailového klienta. Je to tedy další krok k propagaci a adopci kryptoměn jako celku.

USDC podléhá auditu renomovaných auditorů, takže je každý měsíc transparentně ověřeno jejich skutečné krytí 1:1. Na rozdíl od poněkud kontroverzního USDT.

USDC je nejrychleji rostoucí stablecoin, který má v současné době kapitalizaci 929 mil. USD, což jej řadí na 18 místo v žebříčku CoinMarketCap dle celkové kapitalizace mezi Tron a Huobi Token. Největší objemy má na burzách Binance a samozřejmě Coinbase Pro. USDC na Algorandu bude možné bez problémů zaměnit za stávající ERC-20 token USDC na Ethereu prostřednictvím tokenového mostu USDC, který provozuje právě společnost Circle.


 

Autor: -ricc-

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Společnost International Blockchain Monetary Reserve, zkráceně IBMR, spustila platformu Mese.io. Na tom by nebylo nic zajímavého, pokud by Mese.io nebylo založeno na blockchainu Algorand. Mese.io je platforma mikrofinancování. Cílí na rozvíjející se trhy a díky této platformě se mohou i lidé i z chudších poměru zapojit  na globálním trhu technologických akcií.
Algorand je mladý, ale nadějný altcoin. Často je srovnáván se starším projektem Cardano. Oba projekty mají podobné ambice. Přesto od svého uvedení na Binance algorand s výjimkou krátkého období klesal. Krátce po zalistování se peak ceny dostal na dnes neuvěřitelných 0,000337 BTC. Poté postupně klesal až k hodnotě pod 0,00002 BTC. V současné chvíli se algorand na Binance obchoduje za 0,00005123 BTC.
Tether přidal další platformu pro vydání USDT, tentokrát to je Algorand. Tether již pro své USDT používá Ethereum nebo Tron blockchain. Algorand je ale prvním projektem z rodiny PoS. Hlavním přínosem má být okamžité potvrzení transakcí (do pár vteřin), možnost provádění mikroplateb. Tether bude využívat novou technologii Algorandu - ASA (Algorand Standard Asset). Tato nová funkcionalita pomůže zkrátit dobu potvzení bloku na méně než 4 vteřiny. Navíc jde o velmi levné řešení a tak bude vhodné pro provádění i velmi malých plateb.
Algorand je kryptoměnou „nové generace blockchainu“. Nevyužívá konsensu PoW, dokonce ani PoS, ale PpoS. Tedy „Pure Proof-of-Stake“. Za projektem stojí Silvio Micali, člověk, který i mimo kryptokomunitu dosáhl výrazného ocenění v oblasti kryptografie – Turingova ocenění. O čem vlastně Algorand je? Algorand je projekt, který nám svým přístupem připomíná spíše Cardano než např. Tron. Věci se tam řeší více „vědecky“. Jednoduše než se něco implementuje, řeší se to na akademické půdě, více se testuje. V čem je Algorand velmi zajímavý je to, že jde o jeden z mála projektů, který dosáhl tzv. Blockchain trilema.