Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 11715.1 $
Ethereum 395.23 $
XRP 0.3 $
Tether 1 $
CREDIT 0.34 $
Bitcoin Cash 291.05 $
Bitcoin SV 233.27 $
Litecoin 58.27 $
Cardano 0.14 $
Chainlink 9.6 $
Binance Coin 23 $
EOS 3.03 $
Crypto.com Coin 0.16 $
Tezos 3.13 $
Stellar 0.11 $
OKB 6.08 $
Monero 89.63 $
TRON 0.02 $
Huobi Token 4.85 $
Cosmos 4.17 $
VeChain 0.02 $
USD Coin 1 $
Zcash 93.98 $
NEO 12.87 $
Dash 92.21 $
IOTA 0.3 $
Ethereum Classic 7.06 $
HedgeTrade 2.08 $
Maker 582.44 $
HEX 0 $
NEM 0.06 $
Ontology 0.71 $
Dogecoin 0 $
Aave 0.32 $
Synthetix Network Token 4.44 $
Dai 1 $
Basic Attention Token 0.26 $
DigiByte 0.03 $
FTX Token 3.58 $
Kyber Network 1.53 $
0x 0.4 $
Algorand 0.36 $
Elrond 0.02 $
Qtum 2.72 $
BitTorrent 0 $
Hyperion 0.8 $
Paxos Standard 1 $
Ampleforth 0.75 $
Augur 20.78 $
OmiseGO 1.59 $

V čem jsou hlavní nevýhody kryptoměn?

14.7.2020 09:56 Redakce

Často zde píšeme o kryptoměnách a jejich hlavních výhodách. Dnes se podíváme i na rizika a hlavní nevýhody, které u kryptoměn vidíme. Kryptoměny jsou stále mladé, a teprve čas ukáže jejich "dospělou" podobu. Prozatím jsme opravdu teprve na začátku a z toho plynou i některé její nevýhody, které brání adopci.

Složité je nakoupit

Asi hlavní velkou nevýhodou, kterou vidíme, je složité získání kryptoměn. Jistě, člověk technicky zdatný si s tím poradí. Zvlášť pokud ovládá angličtinu. Pro mnohé je ale složité nakoupit kryptoměnu a ještě řekněme na zahraničním portále. Pokud bychom měli mluvit konkrétně o ČR tak je problémem i jazyk a nedůvěra k přeshraničním nákupům. Tou hlavní nevýhodou - celosvětově - je ale složitost pořízení. Často je zapotřebí KYC, často je zapotřebí chápat pojem peněženka a to, že vám nepříjde nic fyzického. Ano pro někoho, kdo se v kryptoměnách pohybuje, tomu to tak nepřijde. Ale pro ty ostatní ano.

Některé projekty navíc mají opravdu komplikované peněženky. Základem je určitě jednoduchá instalace pod Windows a MacOs. Čím jednodušší tím lepší. Nákupy přeci jen lépe zpřístupňuje Binance. Je vidět, že se na to zaměřili. Nákup kartou je důležitý. Je sice dražší, ale podstatně jednodušší a lidé již jsou poměrně zvyklí nakupovat touto formou i jiné věci.

Ztráta klíče

Další velký problém, je paradoxně v jedné z předních vlastností kryptoměn. Nikdo vám danou měnu nevezme, pokud nemá klíče. Vlastníkem je ten kdo zná privátní klíč (případně řekněme i seed peněženky). To je určitě skvělá vlastnost. Na druhou stranu, pro běžnou populaci to může být problém. Asi není neobvyklé, že lidé přístupy i s klíčem k peněžence ztratí. A můžete to opakovat dokola, jak důležité to je si to pečlivě uschovat.  Přesto, má-li obyčejný člověk někdy mít uložen velký objem prostředků, je tu riziko ztráty. A nikdo mu to již nevrátí. Kdežto, pokud ztratíte platební kartu, stačí vám dojít do banky a dají vám novou. Zapomenete-li heslo k online bankovnictví, dojdete do banky, a máte nové.

Umím si ale představit řešení, že ony klíče a přístupy nebude mít přímo uživatel. Ale jakýsi prostředník, správce. Například penzijní fond. Jistě jde to trochu proti myšlence decentralizace, ale většina lidí prostě potřebuje vést za ruku. Jsou ochotni platit poplatky za to, že jim banka spravuje peníze. Mohli by být ochotni platit i za to, že jim někdo bude spravovat kryptoměny.

Výpadky proudu

Kryptoměny je jedno z odvětví, které je velmi závislé na infrastruktuře dnešní civilizace. Bez elektrického proudu, člověk rázem nic nemá. Zatímco koronavirus je tématem č. 1 a vidíme, jaký dopad to má, pokud z ničeho nic zastavíte ekonomiku a některé obory, v případě výpadku elektrického proudu - blackoutu - by byl dopad podstatně horší a to nejen pro kryptoměny.

Vždy jsem považoval za největší globální rizika výskyt nějaké pandemie, války a masivní sluneční erupce. Ač se to nezdá, není to tak nereálné, že k masivní erupci na slunci dojde a sluneční vítr a hmota zasáhne planetu. Podle vědců je 1% šance na tuto erupci v tomto desetiletí. Přitom ještě nedávno hovořili o 10% šanci. Sluneční erupce není nic fatálního pro život, ale pro IT rozhodně. Je s podivem, že rozvodové sítě se na tuto situaci údajně moc nepřipravují, i když je možné se na to připravit. Horší situace je v tomto směru údajně v USA, než v Evropě.

Další riziko plyne z hackerských útoků a vykrádání burz a peněženek. V budoucnu o této problematice určitě budeme slýchat častěji a to nejen ze světa kryptoměn. 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

V roce 2017 by málokdo věřil tomu, že se objeví podobný titulek. Sice BTC od března více než zdvojnásobil svou hodnotu, ale pokud se koukneme v jaké je pozici, je vidět, že jsme pozadu. V jakém smyslu?
Bitcoin již několik týdnů jde ukázkově do strany. Altcoiny ale nenápadně nabírají růstové body a tak Chainlink vytvořil nové ATH, Vechain od začátku června předvedl plus cca. 250%. Cardano překonalo 1000 satoshi. Kdo další předvede růst?
Na světě je spousta kryptoměn. A mnoho z nich defacto nic převratného nenabízí. Pouze slibují. Dnes se koukneme na projekty, které mají už dnes, nebo budou mít velmi brzy, reálné využití. Problémem kryptoměn je fakt, že mezi kvalitními projekty najdete i takové, které spíše pověsti kryptoměn škodí.To že někdo udělá blockchain na "jídelníček" nic převratného není. Některé marketingové citace nás mají přesvědčit o opaku.
Bitstamp uvažuje o zalistovaní dalších kryptoměn. V současnosti tato burza nabízí poměrně málo kryptoměn - Bitcoin, Ripple, Litecoin atd. Nyní burza oznamuje, že zvažuje další kryptoměny jako jsou BAT, XLM nebo stable minci PAX. Bitstamp upozornil, že v následujícím období můžeme vidět jisté "práce" s těmito mincemi. Souvisí to s tím, že burza si chce ověřovat bezpečnost a technickou spolehlivost daných projektů. Samozřejmostí také je, že daná měna bude naplňovat regule dané země.