Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 31855.92 $
Ethereum 1335.96 $
CrypticCoin 11.26 $
Tether 1 $
Polkadot 16.13 $
Sether 655.86 $
XRP 0.27 $
Cardano 0.35 $
Dether 117.15 $
Litecoin 137.51 $
Chainlink 23.96 $
Bitcoin Cash 430.12 $
Binance Coin 41.03 $
Stellar 0.27 $
Wrapped Bitcoin 31908.38 $
Bitcoin SV 173.19 $
USD Coin 1 $
EOS 2.69 $
Monero 137.11 $
Uniswap 11.46 $
Tezos 3.08 $
HEX 0.01 $
Cosmos 8.18 $
Celsius 4.84 $
TRON 0.03 $
Aave 193.43 $
VeChain 0.03 $
NEM 0.22 $
NEO 24.31 $
Synthetix Network Token 16.38 $
OKB 5.85 $
Dai 1 $
Maker 1417.88 $
Huobi Token 5.66 $
IOTA 0.45 $
Crypto.com Coin 0.07 $
Dogecoin 0.01 $
Dash 106.13 $
Zcash 90.93 $
yearn.finance 32460.85 $
FTX Token 9.96 $
Aave 2.43 $
DeFi Chain 2.45 $
Kusama 103.11 $
Ethereum Classic 7.48 $
Cofound.it 2.64 $
Filecoin [Futures] 53.93 $
Bitcoin Vault 69.46 $
Binance USD 1 $
Zilliqa 0.07 $

V čem jsou hlavní nevýhody kryptoměn?

14.7.2020 09:56 | Autor: Dan Česák

Často zde píšeme o kryptoměnách a jejich hlavních výhodách. Dnes se podíváme i na rizika a hlavní nevýhody, které u kryptoměn vidíme. Kryptoměny jsou stále mladé, a teprve čas ukáže jejich "dospělou" podobu. Prozatím jsme opravdu teprve na začátku a z toho plynou i některé její nevýhody, které brání adopci.

Složité je nakoupit

Asi hlavní velkou nevýhodou, kterou vidíme, je složité získání kryptoměn. Jistě, člověk technicky zdatný si s tím poradí. Zvlášť pokud ovládá angličtinu. Pro mnohé je ale složité nakoupit kryptoměnu a ještě řekněme na zahraničním portále. Pokud bychom měli mluvit konkrétně o ČR tak je problémem i jazyk a nedůvěra k přeshraničním nákupům. Tou hlavní nevýhodou - celosvětově - je ale složitost pořízení. Často je zapotřebí KYC, často je zapotřebí chápat pojem peněženka a to, že vám nepříjde nic fyzického. Ano pro někoho, kdo se v kryptoměnách pohybuje, tomu to tak nepřijde. Ale pro ty ostatní ano.

Některé projekty navíc mají opravdu komplikované peněženky. Základem je určitě jednoduchá instalace pod Windows a MacOs. Čím jednodušší tím lepší. Nákupy přeci jen lépe zpřístupňuje Binance. Je vidět, že se na to zaměřili. Nákup kartou je důležitý. Je sice dražší, ale podstatně jednodušší a lidé již jsou poměrně zvyklí nakupovat touto formou i jiné věci.

Ztráta klíče

Další velký problém, je paradoxně v jedné z předních vlastností kryptoměn. Nikdo vám danou měnu nevezme, pokud nemá klíče. Vlastníkem je ten kdo zná privátní klíč (případně řekněme i seed peněženky). To je určitě skvělá vlastnost. Na druhou stranu, pro běžnou populaci to může být problém. Asi není neobvyklé, že lidé přístupy i s klíčem k peněžence ztratí. A můžete to opakovat dokola, jak důležité to je si to pečlivě uschovat.  Přesto, má-li obyčejný člověk někdy mít uložen velký objem prostředků, je tu riziko ztráty. A nikdo mu to již nevrátí. Kdežto, pokud ztratíte platební kartu, stačí vám dojít do banky a dají vám novou. Zapomenete-li heslo k online bankovnictví, dojdete do banky, a máte nové.

Umím si ale představit řešení, že ony klíče a přístupy nebude mít přímo uživatel. Ale jakýsi prostředník, správce. Například penzijní fond. Jistě jde to trochu proti myšlence decentralizace, ale většina lidí prostě potřebuje vést za ruku. Jsou ochotni platit poplatky za to, že jim banka spravuje peníze. Mohli by být ochotni platit i za to, že jim někdo bude spravovat kryptoměny.

Výpadky proudu

Kryptoměny je jedno z odvětví, které je velmi závislé na infrastruktuře dnešní civilizace. Bez elektrického proudu, člověk rázem nic nemá. Zatímco koronavirus je tématem č. 1 a vidíme, jaký dopad to má, pokud z ničeho nic zastavíte ekonomiku a některé obory, v případě výpadku elektrického proudu - blackoutu - by byl dopad podstatně horší a to nejen pro kryptoměny.

Vždy jsem považoval za největší globální rizika výskyt nějaké pandemie, války a masivní sluneční erupce. Ač se to nezdá, není to tak nereálné, že k masivní erupci na slunci dojde a sluneční vítr a hmota zasáhne planetu. Podle vědců je 1% šance na tuto erupci v tomto desetiletí. Přitom ještě nedávno hovořili o 10% šanci. Sluneční erupce není nic fatálního pro život, ale pro IT rozhodně. Je s podivem, že rozvodové sítě se na tuto situaci údajně moc nepřipravují, i když je možné se na to připravit. Horší situace je v tomto směru údajně v USA, než v Evropě.

Další riziko plyne z hackerských útoků a vykrádání burz a peněženek. V budoucnu o této problematice určitě budeme slýchat častěji a to nejen ze světa kryptoměn. 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

A je to tady. Paypal spustil podporu kryptoměn prozatím v USA. Právě nyní je možné nakupovat kryptoměny v USA pomocí platformy Paypal. Navíc bude možné použít kryptoměny k platbám u obchodníků. Počátkem příštího roku toto bude možné nejen v USA, ale po celém světě. Rázem bude možné platit kryptoměnou u zhruba 26 milionů obchodníků po celém světě.
Další společnost, jejiž zaměření nejsou kryptoměny, se odhodlala zapojit se na trhu kryptoměn. Singapurská banka DBS plánuje nabízet možnost zakoupit kryptoměny Bitcoiny, Bitcoin Cash, Ripple, Ethereum a dokonce, a to je překvapení, Ethereum Classic. V plánu mají podporu i dalších kryptoměn.
V roce 2017 by málokdo věřil tomu, že se objeví podobný titulek. Sice BTC od března více než zdvojnásobil svou hodnotu, ale pokud se koukneme v jaké je pozici, je vidět, že jsme pozadu. V jakém smyslu?
Bitcoin již několik týdnů jde ukázkově do strany. Altcoiny ale nenápadně nabírají růstové body a tak Chainlink vytvořil nové ATH, Vechain od začátku června předvedl plus cca. 250%. Cardano překonalo 1000 satoshi. Kdo další předvede růst?