Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Bitcoin 9133.4 $
Ethereum 227.45 $
Tether 1.01 $
XRP 0.18 $
Bitcoin Cash 222.92 $
Bitcoin SV 156.51 $
Litecoin 41.52 $
Cardano 0.1 $
Binance Coin 15.42 $
EOS 2.43 $
Crypto.com Coin 0.13 $
Chainlink 4.82 $
Tezos 2.3 $
OKB 4.98 $
Stellar 0.07 $
TRON 0.02 $
Monero 63.51 $
USD Coin 1 $
Huobi Token 4.11 $
NEO 9.97 $
Ethereum Classic 5.7 $
Dash 66.9 $
IOTA 0.23 $
VeChain 0.01 $
Cosmos 2.71 $
Zcash 51.63 $
Maker 443.59 $
HedgeTrade 1.41 $
Ontology 0.56 $
NEM 0.04 $
HEX 0 $
Basic Attention Token 0.25 $
Kyber Network 1.91 $
Dogecoin 0 $
FTX Token 2.88 $
DigiByte 0.02 $
0x 0.39 $
Paxos Standard 1.01 $
ThoreNext 10.53 $
Synthetix Network Token 2.47 $
Celsius 0.47 $
OmiseGO 1.43 $
Augur 18.03 $
Hedera Hashgraph 0.04 $
Aave 0.14 $
Zilliqa 0.02 $
Binance USD 1.01 $
Dai 1.02 $
Hyperion 0.52 $
ThoreCoin 1887.52 $
30.1.2020 Redakce

Co je to hard fork?

Hard fork je pojem u kryptoměn často používaný. Vysvětlit tento pojem není nijak složité, ale často dochází k záměnám. Mnoho lidí v tom nemá zcela jasno a plete si několik věcí. Někdo předpokládá automaticky nové mince zdarma, jiný že nemusí aktualizovat svou peněženku. Pravdou je, že hard fork vždy vyžaduje pozornost. Hard fork může potkat jakýkoliv projekt u kryptoměn, je to závislé na jeho vývojovém týmu a komunitě.

Co je tedy hard fork? Hard fork označuje určitou odbočku ve vývoji. Kdy po aktulizaci daného blockchainu původní větev buďto postupně zanikne a běží se po nové, nebo vedle sebe začnou existovat dvě sítě blockchainu. Tedy ony zpočátku vždy budou vedle sebe dvě. Jde o takový upgrade sítě, který není zpětné kompatibilní a tak je nutné, aby ti kteří chtějí využívat tuto novou síť, musí upgradovat své peněženky, nody a jiný software. Často burzy musí učinit úpravy na svých platformách. Bez dohody s burzou a jejich úpravou by daná mince na této burze mohla být delistována.

Co si lidé platou - hard fork nemusí automaticky znamenat novou minci! Příkladem je hard fork Etherea Byzantium. Sice vznikla odbočka, udělala se kopie blockchainu, ale původní větev postupně zanikla, mince v ní byly bez hodnoty. Těžaři aktualizovali software, burzy taktéž a držitelé mincí taky. Všichni tak již používali novou verzi blockchainu a původní se stala slepou odbočkou.

Pravdou ale je, že často vznikají nové mince při hard forku. V tom případě, pokud držíte původní minci, automaticky máte v nové peněžence i novou minci. Protože se dělá "kopie" původního blockchainu. Příkladem takovýchto hard forku je např. Litecoin a Litecoin Cash, který byl tvůrci původního Litecoinu označen za scam.  Další příklady jsou např. Bitcoin a BCH. Dnešní Ethereum Classic (ETC) je vlastně původní větev Ethereum sítě. Po hacknutí došlo k hard forku a vznikla kopie blockchainu, kterou dnes známe jako Ethereum, tedy současná dvojka trhu. Mylně si lidé myslí, že ETC je kopií ETH. Je to přesně naopak. Samozřejmě od té doby se oba blockchainy od sebe výrazně posunuly a rozhodně jsou mezi nimi již velké rozdíly.

 

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení:

Naše další články

Na světě je spousta kryptoměn. A mnoho z nich defacto nic převratného nenabízí. Pouze slibují. Dnes se koukneme na projekty, které mají už dnes, nebo budou mít velmi brzy, reálné využití. Problémem kryptoměn je fakt, že mezi kvalitními projekty najdete i takové, které spíše pověsti kryptoměn škodí.To že někdo udělá blockchain na "jídelníček" nic převratného není. Některé marketingové citace nás mají přesvědčit o opaku.
Bitstamp uvažuje o zalistovaní dalších kryptoměn. V současnosti tato burza nabízí poměrně málo kryptoměn - Bitcoin, Ripple, Litecoin atd. Nyní burza oznamuje, že zvažuje další kryptoměny jako jsou BAT, XLM nebo stable minci PAX. Bitstamp upozornil, že v následujícím období můžeme vidět jisté "práce" s těmito mincemi. Souvisí to s tím, že burza si chce ověřovat bezpečnost a technickou spolehlivost daných projektů. Samozřejmostí také je, že daná měna bude naplňovat regule dané země.
Zajímavé zprávy přichází z motoru Evropy, Německa. Zde finanční regulátor vydal pokyny klasifikující kryptoměny jako finanční nástroje. Tato klasifikace bude platná pro všechny digitální aktiva. Podle vydané tiskové zprávy do tzv. finančních nástrojů patří takové digitální aktiva, která:
Basic Attention Token - nejčastěji od supportní zelené čáry udělal hezkých pár procent - viz graf níže. Výjimkou je stav v minulém roce, kdy prošel zkrz tuto čáru. Vývoj jeho ceny vykazuje určitou pravidelnost. Na co chci poukazat? Ani ne tak na předpověď, kdy cena opět vzroste o desítky procent vůči BTC, ale na fakt, že když tento růst začne, trvá zhruba 50 dnů. Již několikrát se ukázalo, že BAT roste 45 - 50 dnů a poté dochází ke korekci. Tato korekce opět přivede cenu na začátek.