Back to Top
Přejít k hlavnímu obsahu
Blockburn 899852.94 $
Bitcoin 27124.14 $
All Sports 205.14 $
Ethereum 1679.77 $
ATMChain 18.05 $
Tether 1 $
Binance Coin 215.01 $
CrypticCoin 11.26 $
XRP 0.52 $
Molecular Future 0.52 $
USD Coin 1 $
Ferrum Network 347.87 $
Lido Staked Ether 1679.28 $
Cardano 0.26 $
Solana 21.4 $
Dogecoin 0.06 $
TRON 0.09 $
Dai 1 $
WETH 1677.57 $
APIX 45.46 $
The Transfer Token 45.26 $
Polkadot 4.14 $
Polygon 0.54 $
Litecoin 66.25 $
Bitcoin Cash 239.17 $
Chainlink 8.06 $
Wrapped Bitcoin 27041.26 $
Shiba Inu 0 $
TrueUSD 1 $
LEO Token 3.65 $
Avalanche 9.49 $
Stellar 0.11 $
The Open Network 2.11 $
Monero 146.89 $
Uniswap 4.51 $
OKB 43.09 $
Ethereum Classic 16.35 $
Binance USD 1 $
Cosmos 7.25 $
Binance Bitcoin 27142.52 $
Arbitrum 1.49 $
Hedera Hashgraph 0.05 $
Balance Network 32.01 $
Maker 1564.88 $
Filecoin 3.37 $
Lido DAO 1.68 $
Internet Computer 3.21 $
Blockstack 1.17 $
Aptos 5.48 $
Mantle 0.4 $

Jak stakovat THOL?

19.4.2023
AngelBlock je nová kryptoměna postavená na L1 Aleph Zero. Nedávno, díky zavedení chytrých kontraktů na Aleph Zero, AngelBlock spustil staking svého nativního tokenu THOL. Jak přesně stakovat THOL si popíšeme v následujících odstavcích. Jak stakovat a odstakovat THOL token?

Co je to IDO?

18.3.2021
V poslední době se můžete setkat s pojmem IDO a to zvláště v souvislosti z decentralizovanými burzami. IDO neboli "Initial Dex Offering" je nový model pro získání prostředků pro nově vznikající kryptoměnové projekty. Jde o jakousi modernizaci ICO, hojně využívanou v roce 2017. Tentokrát IDO vzniká nejen na ETH síti, ale také Binance Smart Chain a již brzy budou první nabídky i na Avalanche blockchainu.

Co to jsou "transaction fee"?

7.8.2020
Transakční poplatky směřují k horníkům, kteří danou transakci ověřují, nebo přidávají do blockchainu. Jakmile je transakce uložena v blockchain síti, je považována za potvrzenou. Transakční poplatek se může časem lišit. Jeden den může být v jiné výši než jiný den. Zpravidla jsou transakční poplatky u kryptoměn minimální. V poslední době ovšem občas je možné narazit na vyšší poplatky u Etherea a Bitcoinu.

Co je to PoW?

20.7.2020
Co je to PoW ve světě kryptoměn? PoW je zkratkou názvu Proof-of-Work. Jde o způsob jakým se dokazuje hodnota v bitcoinové (a nejen tam) síti. Transakce se ověřují tímto důkazem. Jde o jakousi soutěž mezi jednotlivými minery. Ti pomocí GPU, CPU či ASIC zařízení "těží" danou minci. Vykonávají těžkou práci. Za tuto těžkou práci pak získávají odměny v podobě mincí dané kryptoměny.

Jaký je rozdíl mezi "Circulating, Total a Max Supply"?

6.4.2020

Je zajímavé, že i mnozí z těch, kteří nějaký čas znají kryptoměny, nedokáži rozlišit rozdíl mezi těmito důležitými pojmy. V angličtině circulating, total a max supply někdy bývá špatně interpretováno.

Circulating Supply - neboli objem mincí v oběhu, na trhu. Tyto mince jsou na trhu k dispozici. Často nejde o definitivní číslo a časem se může měnit. Může se jak zmenšovat, tak zvětšovat. Ke zmenšení čísla může dojít např. po "spálení mincí". Po této akci je na trhu méně mincí a číslo je sníženo. Na druhou stranu, někdy se objeví další mince na trhu - např. uvolněním ze zamčených peněženek. 

Total Supply - celková suma 

Co je to Bitcoin?

19.2.2020

Bitcoin je vůbec první kryptoměna na této planetě. Její vznik je datován na rok 2009 a autor se představil jako Satoshi Nakamoto. Dodnes není známo jeho skutečné jméno. Cílem této kryptoměny bylo vytvoření nezavislého a decentralizovaného platebního systému. Bitcoinový protokol je zdarma k dispozici všem. Již dnes je znám maximální možný počet Bitcoinů - a to 21 000 000 digitálních "mincí".

 

Co je to soft fork

19.2.2020

Soft fork je taková změna protokolu dané kryptoměny, která je zpětně kompatibilní. A tedy i v případě, že neaktualizujete peněženku nebo node, je vše funkční. Pouze přichází např. o novou funkci, nebo nový typ zabezpečení.


 

Hodl, co to znamená?

4.2.2020

Možná jste se již setkali se slovem hodl v kryptoměnových kruzích. Ti, kteří jsou aspoň lehce angličtinou znalí možná napadne, zda si někdo neplete slovíčka a nemyslí spíš slovo hold. No a částečně bude mít pravdu.

Slovo HODL vzniklo kdysi dávno, dle všeho v jednom diskuzním vlákně. Někdo poslal překlep slova hold - napsal hodl.

Co je to hard fork?

30.1.2020

Hard fork je pojem u kryptoměn často používaný. Vysvětlit tento pojem není nijak složité, ale často dochází k záměnám. Mnoho lidí v tom nemá zcela jasno a plete si několik věcí. Někdo předpokládá automaticky nové mince zdarma, jiný že nemusí aktualizovat svou peněženku. Pravdou je, že hard fork vždy vyžaduje pozornost. Hard fork může potkat jakýkoliv projekt u kryptoměn, je to závislé na jeho vývojovém týmu a komunitě. Co je tedy hard fork? Hard fork označuje určitou odbočku ve vývoji.

Co je to halving?

29.1.2020

Bitcoin a různé další měny mají čas od času tzv. halving. Co je to halving? Jde o poměrně originální mechanismus, jak zajistit menší objem mincí na trhu a tím defacto zvýšovat jeho cenu. Existuje předem definovaný blok, při kterém dochází k halvingu - tedy k půlení odměn těžařům. Ze dne na den těžaři, kteří zpravidla na trh k prodeji posílají nejvíce mincí dané kryptoměny, mají poloviční odměny. Tím klesá i jejich nabídka dané mince.

Co je to blockchain trilema?

24.1.2020

Blockchain trilema je výzva pro mnohé blockchainové sítě. Tento pojem označuje takový blockchain, který splňuje hlavní tři vlastnosti na jedničku - bezpečnost, škálovatelnost a decentralizace. Mohlo by se zdát, že je to poměrně snadné, ale realita ukazuje, že není. Bitcoinu a Ethereu chybí škálovatelnost. NEO a EOS mají "sklon" k centralizaci. Jiní trpí bezpečnostními chybami.

Většina kryptoměn má blockchain, který spíše vypadá takto:

Kde a jak koupit Ethereum?

23.1.2020

Ethereum je top altcoin, součásná dvojka na trhu kryptoměn. Lze jej koupit podobně snadno jako Bitcoin. Většina kryptoměnových bankomátů (ATM) jej nabízí podobně jako Bitcoin. I v tomto případě platí, že nejjednodušeji jej lze kupit pomocí ATM (bankomatu kryptoměn). Jejich aktuální seznam s mapou najdete zde. Další možností je registrace na burze Coinmate.

Co je to seed?

21.1.2020

Seed (semeno), je obnovovací fráze. Jde o seznam slov, díky kterým  se uchovají informace potřebné k získání přístupu k vašemu Bitcoinu, nebo jiným kryptoměnám. Privátní klíč slouží také k obnovení přístupu do vaší peněženky, privátní klíč je však změť znaků. Seed jsou srozumitelná slova, často anglická. K seedu je třeba se chovat stejně jako k privátnímu klíči. Kdokoliv má přístup k seedu, může kdykoliv obnovit vaší peněženku jinde a bitcoin si vybrat.

 

Co je to privátní klíč u bitcoinové peněženky?

21.1.2020

Privátní klíč u bitcoinové, ale i jakékoliv jiné peněženky, slouží pro rozšifrování dané peněženky. Je to stejné, jako klíč v reálném světě. Máte-li klíč, můžete si dům otevřít a vejít dovnitř. Pokud klíč nemáte, do domu se běžnou cestou nedostanete. Narozdíl od našeho srovnání s domem, do něhož se dostanete i jinak, např. oknem, do kryptoměnové peněženky se bez privátního klíče nedostanete.

Jak koupit Bitcoin?

20.1.2020

Bitcoin lze koupit mnoha způsoby. My si popíšeme ten nejjednodušší. Pokud se nechcete nikde registrovat, a chcete Bitcoin co nejrychleji, je asi ideálním řešením použít Bitcoin bankomat. Na světě je více typů bankomatů. Některé po vás budou chtít verifikaci (SMS, email apod.), jiné ne. Některé umí na místě vytvořit novou adresu Bitcoinu, jiné ne. Proto je lépe mít adresu předem připravenou a to nejlépe formou QR kódu. Bankomat si tuto adresu přečte z QR kódu a ušetříte si čas. Jak takový nákup Bitcoinu pomocí bankomatu může vypadat ukazuje toto video

Jakou peněženku použít pro uložení Bitcoinu?

20.1.2020

Jakou použít peněženku pro uložení Bitcoinu - tak na to není jednoznačná odpověď. Je spousta Bitcoin peněženek. Některé slouží k uložení Bitcoinu, jiné jsou vhodné i pro další kryptoměny jako Litecoin, Ripple, Ethereum atd. Peněženky dělíme na tří hlavní skupiny

  • hardwarové peněženky
  • softwarové peněženky
  • papírové peněženky

Nejméně používané jsou papírové peněženky, ale to neznamená, že nejsou bezpečné. Hardwarové peněženky patří k těm nejbezpečnějším, ale musíte si je koupit a naučit se s nimi pracovat. Nejznámější hardwarové peněženky jsou Ledger a Trezor.

Co je to Atomic Swap

15.1.2020

Atomic Swap lze popsat v jedné větě, jako proces výměny jedné kryptoměny za jinou bez zapojení centralizovaného zprostředkovatele. Tím jak roste počet kryptoměn, vznikla potřeba i jakési centralizace na úrovni burz. Je třeba si uvědomit, že základní myšlenka blockchainu je decentralizace. Dvě strany které si nedůvěřují se díky blockchainu dokáží "dohodnout" a provést transakci. 

Problém ale nastal ve chvíli, kdy si lidé uvědomili, že potřebují nějakého centralizovaného zprostředkovatele v podobě burzy. Do transakcí tak vstupuje třetí hráč, kterému je vložena důvěra obou zůčastněných stran - tedy prodávající a kupující. Během času se ale objevili burzy decentralizované a právě díky Atomic Swapu mohou fungovat.

Atomic Swap toho docílí díky smart kontraktu, speciálně navržený pro tyto účely. Jeho zkratka je HTLC.

Co je to cross-chain?

14.1.2020

Cross-chain je schopnost interoperability (spolupráce) mezi různými blockchainy. Tedy cross-chain umožní spolupráci různých blockchainů mezi sebou. Hlavní cíl cross-chainu je výměna nebo převod aktiv. Cross-chain interakce můžeme ještě dělit a to na izomorfní a heterogenní. Izomorfní cross-chain interakce jsou snadnější. To protože spojují mezi sebou relativně podobné blockchainy. Např. Mají společný konsensus, třeba PoW. Pokud ale se jedná o opravdu rozdílné blockchainy i různým typem „těžby“ je využita heterogenní interakce. Jde o podstatně složitější proces.