Ilustrační foto

SUI je decentralizovaný blockchain s důkazem vlastnictví, který se vyznačuje horizontálně škálovatelným propustností a úložištěm. K 31. říjnu 2022 je ekosystém Sui v současné době na Devnetu a MystenLabs pozývá operátory uzlů k účasti na zvýhodněném Testnetu. Spolehlivé fungování Full node na síti Sui je předpokladem pro pozvání na zvýhodněný Testnet. Tento článek vás provede procesem nastavení Full node na síti Sui a spolehlivého provozu pomocí nástrojů, které vyvíjíme ve Scale3.

Typy uzlů

V rámci sítě Sui můžete provozovat dva druhy uzlů:

 1. Full node - primárně používán jako RPC uzel pro přenos transakcí do řetězce a stavbu aplikací nad blockchainem Sui. Za provoz Full node nejsou poskytovány žádné odměny ani pobídky.
 2. Validator Node - ověřuje a potvrzuje transakce, kontroluje, zda každý blok dodržuje pravidla sítě, než jej předloží do řetězce. Je zodpovědný za celkovou bezpečnost a spolehlivost sítě. Odměňuje operátory validatorů za provoz a údržbu. Penalizuje operátory validatorů za špatné chování, nízkou spolehlivost, kvalitu nebo dostupnost.

Nastavení a instalace pro běh Full node nebo Validator node jsou téměř stejné. V současné době jsou Validator node provozovány především vybranými operátory Mysten nebo interním týmem Mysten a oficiální pokyny pro provoz Validator node zatím nejsou k dispozici.

Kritéria výběru Validator Node

Chcete-li být vybráni týmem Mysten v nadcházejících vlnách výběru validatorů, je důležité umět provozovat Full node na síti Sui s vysokou spolehlivostí a dostupností. Pokud a když budete skutečně vybráni pro provoz Validator node, přechod z Full node na Validator node by měl být celkem snadný. Cílem tohoto článku je provést vás procesem nastavení a provozu Full node na síti Sui na Contabo, který vám poskytuje barevné servery s vysokou rychlostí za nízkou cenu. Pokud se rozhodnete provozovat na vlastním hardware, pokyny jsou téměř stejné, pokud na něm máte nainstalován Ubuntu.

Je třeba zdůraznit, že nastavení a provoz uzlu je pouze začátek provozu vysoce spolehlivého a zabezpečeného uzlu, což je základní požadavek pro výběr. Klíčovým kritériem pro úspěšný provoz Validator node je mít nástroje a znalosti, které zajistí, že váš uzel bude vždy funkční s minimálním nebo žádným výpadkem, což je důležité pro spolehlivost a zabezpečení celkové sítě. Produkt Scale3 Autopilot přesně řeší tento problém.

Hardwarové požadavky

Pojďme se podívat na hardwarové požadavky pro provoz Full node na síti Sui:

 • Procesory: 2
 • Paměť RAM: 8 GB
 • Úložiště: 50 GB
 • Operační systém: linux/amd64 nebo darwin/amd64 nebo darwin/arm64

Sui lze provozovat na Ubuntu, což je dostatečné pro splnění požadavků na běh na linux/amd64.

Instalace Sui

Nejprve je třeba nainstalovat Docker a Docker Compose. Postupujte podle následujících kroků:

 1. Aktualizujte balíčky a nainstalujte balíčky, které umožní apt stahovat balíčky přes https.
 2. Přidejte oficiální GPG klíč Dockeru.
 3. Nastavte repozitář pomocí příkazu.
 4. Nainstalujte docker engine.
 5. Zkontrolujte úspěšnost instalace Docker Engine spuštěním obrazu hello-world.
 6. Nainstalujte docker-compose.
 7. Ověřte instalaci docker-compose.
 8. Vytvořte adresář a stáhněte si aktiva.
 9. Stáhněte si nejnovější soubor docker-compose.yaml.
 10. Stáhněte si nejnovější konfigurační a genesis soubory.
Napsal uživatel damian dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: