Těžba Bitcoinu je proces, kterým se získávají nové mince. Těžba se provádí pomocí specializovaných počítačů, které se nazývají těžařské stroje. Tyto stroje jsou schopny provádět složité matematické výpočty, které jsou nezbytné pro zpracování transakcí a zabezpečení sítě blockchain. Těžařské stroje jsou velmi drahé a jejich pořízení je finančně náročné. Navíc potřebují i elektrickou energii, aby mohly fungovat.

Je možné těžit Bitcoin i v domácích podmínkách? Ano, je to možné. Těžba Bitcoinu v domácích podmínkách je však mnohem obtížnější a náročnější než těžba na speciálních těžařských strojích. Navíc je nutné mít velice výkonný počítač, protože tato práce je velmi náročná na výpočetní výkon. Dokonce i se silným počítačem se těžba Bitcoinu stane finančně nerentabilní z dlouhodobého hlediska. Dnes se tedy nevyplatí těžit Bitcoin doma na běžných i těch nejvýkonnějších domácích počítačích.

Které kryptoměny lze těžit doma? Existují některé kryptoměny, které lze těžit doma pomocí GPU (grafických procesorů). Mezi tyto kryptoměny patří např. Monero, Litecoin, Ergo, Cortex nebo Ethereum Classic. Dříve bylo pro těžbu velmi oblíbené Ethereum. Po přechodu na PoS však toto již není možné. Tato technologie umožňuje, aby se mince daly těžit na běžných počítačových sestavách.

Software pro těžbu

Softwaru pro těžbu je mnoho. Jednim z nich je např. XMR-Stak. Tento software umožňuje snadno nastavit vlastnosti těžby. Je dostupný pro Windows, Linux a Mac OS X. Velkou výhodou tohoto softwaru je, že umožňuje nastavení vlastnosti pro každou GPU samostatně. Dalším je lolMiner, ale je jich ještě mnohem více.

Postup těžby na PC s OS Windows

Nejprve si stáhneme software. Následně software spustíme a postupujeme podle pokynu na obrazovce. Nastavte typ hardware, na kterém budete provozovat těžbu a poté zvolte kryptoměnu, kterou chcete těžit (Monero atd.). Po dokončení instalace spusťte program a zadejte svou adresu peněženky pro přijeti odměn.

Poté stačí jen čekat na to, až se začne počítač těžit. V tomto okamžiku se objeví informace o rychlosti hashrate vašeho hardware a o množství "shares". Zpočátku je hash rate nižší, časem dochází ke zrychlení. 

Napsal uživatel damian dne

Ohodnoť počtem hvězdiček

Hodnocení: